Meziroční míra inflace na Slovensku v červnu stoupla na 2,4 procenta z květnových 2,2 procenta. Zaznamenala tak první nárůst za devět měsíců. Informoval o tom v pátek statistický úřad.

V červnu ve srovnání s květnem spotřebitelské ceny vzrostly podle slovenského statistického úřadu úhrnem o 0,5 procenta. Vzrostly ceny v oborech doprava a vzdělávání shodně o 1,5 procenta, bydlení, voda, elektřina, plyn a jiná paliva o 1,3 procenta, alkoholické nápoje a tabák; zdravotnictví shodně o 0,2 procenta, oděvy a obuv; rekreace a kultura shodně o 0,1 procenta.

Snížily se ceny za nábytek, vybavení domácností a běžnou údržbu domu o 0,2 procenta. Na úrovni minulého měsíce zůstaly ceny potravin a nealkoholických nápojů; poštovních a telekomunikačních služeb; hotely, kavárny a restaurace. Nezměněná je i cenová hladina různých zboží a služeb.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru