Minimálně deset východoevropských zemí jedná s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o nouzových úvěrech v hodnotě mnoha miliard dolarů, které by podpořily jejich slábnoucí ekonomiky. Informoval o tom v pátek německý list Handelsblatt s odvoláním na zdroje blízké MMF.

Většina vedoucích představitelů fondu podle listu tyto úvěry podporuje vzhledem k dopadům finanční krize na žadatelské země. "O těchto žádostech bude rozhodnuto co nejdříve," citoval Handelsblatt zdroje z okolí MMF.

Maďarsko se ještě nerozhodlo

Mezi nové žadatele o úvěry podle listu patří Bulharsko, Chorvatsko a Makedonie. Ukrajina, Srbsko, Rumunsko, Bělorusko a Lotyšsko navíc údajně usilují o urychlení či navýšení dříve schválených úvěrů. Maďarská vláda se podle listu ještě nerozhodla, zda bude potřebovat dodatečné finanční prostředky.

MMF: Světová ekonomika stále padá, ode dna se odrazí příští rok - čtěte ZDE

Šéf MMF: Nejhorší část světové hospodářské krize teprve přijde - čtěte ZDE

Kvůli zprávě se podle agentury Reuters dostal pod tlak kurz eura. "Hráči na trhu přijali zprávu jako omluvu pro další prodej eura," uvedl obchodník z jedné velké japonské banky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru