Prodej nových hypoték občanům zřejmě letos klesne zhruba o třetinu. Uvedl to na čtvrtečním setkání s novináři ředitel retailového financování nemovitostí UniCredit Bank Tomáš Drábek. Optimističtější odhad má generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil, podle kterého letos hypoteční trh klesne přibližně o pětinu. Loni banky poskytly občanům hypoteční úvěry za téměř 114 miliard korun.

"Pokud budou poskytnuty hypotéky na úrovni 90 miliard korun, budeme to považovat za velmi dobrý výsledek. Je pravda, že se jedná o již po několikáté korigovaný odhad. To potvrzuje, že odhady trhu v současné době jsou velmi obtížné," uvedl Sadil.

Ještě větší propad je podle Drábka patrný v případě, pokud se očistí nově poskytnuté hypotéky od těch, kterými klienti refinancují své dosavadní úvěry. "V takovém případě by meziročně na konci roku mohl být propad zhruba o polovinu," uvedl.

Banky zvýhodňují hypotéky 

Některé hypoteční banky přistoupily během června ke zvýhodnění hypoték. UniCredit Bank nově nabízí jednoletou fixaci 4,44 procenta a tří až pětiletou 4,95 procenta. Sazby platí pro nové i nynější klienty, kteří si pořídí i jiné produkty UniCredit Bank. Wüstenrot hypoteční banka má aktuálně sazbu hypoték na bydlení s fixací na pět let 4,95 procenta a hypoték na refinancování úvěrů 5,24 procenta.

ČSOB a Hypoteční banka rovněž nabízejí přechodně zvýhodnění hypoték. Hypotéku s fixací na pět let až do 85 procent hodnoty bydlení bude možné získat od úrokové sazby 5,09 procenta. V květnu činila průměrná úroková sazba trhu občanských hypoték na pět let 5,35 procenta.

Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů fyzickým osobám od roku 1995 do konce března 2009 činil 601,2 miliardy korun při počtu 413.926 hypoték. Rekordním rokem byl 2007, kdy objem hypoték vykázal 142 miliard korun, vyplývá ze statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Lidé se bojí zadlužit a čekají na pokles cen

Zájem o hypotéky se sice v posledních měsících zvýšil, ale meziročně jde o stále velmi nízká čísla. V dubnu devět největších banka na trhu poskytlo občanům hypotéky jen za 7,55 miliardy korun, což znamená meziroční zhoršení o 31,2 procenta. Akční slevy na úrocích, které zabraly v březnu, už evidentně v dubnu nezafungovaly.

"Potvrzují se očekávání, že hlavní boj o klienta půjde směrem prodlužováním jarních "speciálních akcí" řekl minulý týden hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

V prvním čtvrtletí roku 2009 bylo občanům v ČR podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) poskytnuto 10 440 hypoték v celkovém objemu 17,7 miliardy korun, tzn. meziroční pokles o 31 procenta.

Podle makléřů, kteří hypotéky prodávají, je hlavním důvodem rostoucí obava lidí z velkého zadlužení a spekulace na další pokles cen nemovitostí. Duben je přitom vedle května, září a října klíčovým pro celoroční výsledky hypoték. Právě v těchto měsících se nemovitosti tradičně nejvíc kupují.

"Kdo nutně nepotřebuje, nic nekupuje a raději jde do pronájmu. Lidé nemají jistotu v zaměstnání. Všeobecně panuje zdrženlivost k investicím," líčí situaci makléř Libor Ostatek z firmy Golem Finance.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru