Britská centrální banka (BoE) ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,5 procenta, a to čtvrtý měsíc za sebou. Překvapila ale finanční trhy tím, že nevyhlásila nový odkup aktiv.

Centrální banka Británie kupovala aktiva od ledna a dosavadní slíbenou sumu 125 miliard liber (zhruba 3,8 bilionu korun) zřejmě vyčerpá tento měsíc. Banka dodala, že program přehodnotí v srpnu.

Trhy očekávaly, že banka dá na aktiva dalších 25 miliard liber, aby mohla dále pumpovat peníze do ekonomiky až do srpna, kdy zveřejní novou čtvrtletní ekonomickou prognózu.

"Nesouhlasíme s rozhodnutím nepoužít posledních 25 miliard liber určených pro nákup aktiv," reagoval David Kern z Britské obchodní komory. Odkup aktiv podle něj ještě zcela nezačal působit. Komora proto naléhá na guvernéra banky, aby strop tohoto programu zvýšil ještě o 50 miliard na 200 miliard liber.

Oživení ekonomiky nejisté 

Hospodářství Británie se již nepropadá tak jako na přelomu roku. Půjčky od bank jsou ale stále slabé a oživení ekonomiky ještě není jisté. Nezaměstnanost roste, zpracovatelský průmysl klesá a poslední růst služeb může znamenat, že podniky doplnily zásoby, když předtím vyprazdňovaly sklady.

Z makroekonomického pohledu není přestávka v odkupu aktiv od konce července do začátku srpna žádným neštěstím. Pravděpodobně ale vyvolá podezření, že banka svou politiku kvantitativního uvolňování měnové politiky uzavřela, napsala agentura Reuters.

"Dalším odkupům dveře nezavřeli," podotkl ekonom Ross Walker z Royal Bank of Scotland. Rozhodnutím nezvyšovat sumu na odkup dnes před srpnovou inflační zprávou ale podle něj banka naznačila, že to tak může být. "Mohla by to být pauza nebo by to mohlo znamenat konec nákupů obligací," reagoval podobně ekonom Monument Securities Stephen Lewis.

Bankovní rada České národní banky ponechala na konci června základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, na 1,50 procenta. Analytici ale většinou očekávali, že ČNB sazby kvůli poklesu ekonomiky sníží.