Yvona Legierská, bývalá ekonomická náměstkyně někdejšího ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha (ČSSD), ve čtvrtek vyslechla osvobozující verdikt v případu souvisejícím se správou paláce v pražské Lannově ulici. Legierská podle obžaloby nechala v roce 2006 opravovat střechu budovy za peníze ze státní pokladny i poté, co již přešla do rukou nového majitele, a způsobila tak milionovou škodu.

Soud ji zprostil obžaloby ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z porušování povinností při správě cizího majetku. Rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat. Legierská obžalobu odmítá, obsahuje podle ní nepravdivé konstrukce.

Účet za státní směnu budov: mínus 140 milionů a střecha jako bonus - čtěte ZDE

Kožušník: Komu se dávky zpozdí, musí ČSSZ vědět - čtěte ZDE

Palác byl v roce 2006 součástí směny budov ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) za jiné nemovitosti.

Budovu v Lannově ulici původně užívala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Po uzavření směnné smlouvy mezi státem a firmou WSF Delta ministerstvo pověřilo ČSSZ, aby se o nemovitost starala do konce srpna 2006. ČSSZ sice střechu paláce opravovala již předtím, v únoru ale práce zastavila. Legierská pak podle obžaloby 10. dubna uzavřela s ČSSZ dodatek dohody o nouzovém zajištění provozu paláce, ve kterém správě uložila pokračovat v opravách střechy budovy, přestože věděla, že se o den později stane jejím vlastníkem firma.

ČSSZ to podle spisu zjistila v červnu a od dohody o provozu objektu odstoupila s tím, že hrozí použití peněz ze státního rozpočtu ve prospěch soukromé společnosti. Do té doby do oprav podle obžaloby vložila zhruba 1,5 milionu korun. Legierská prý ale trvala na pokračování oprav za dalších asi 2,5 milionu. ČSSZ pak podala trestní oznámení, ministerstvo se k němu připojilo v listopadu 2006.

Související