Prezident Václav Klaus ve čtvrtek jmenoval Petra Rafaje (48) do funkce předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jmenování Rafaje koncem června schválila vláda premiéra Jana Fischera. Antimonopolní úřad byl bez šéfa od 8. června, kdy na funkci rezignoval Martin Pecina, ministr vnitra ve Fischerově vládě.

Mandát předsedy ÚOHS je šestiletý. Předseda úřadu nesmí být členem žádné politické strany nebo politického hnutí. Rafaj dříve uvedl, že se vzdá své stranické příslušnosti k ČSSD a zanechá i komerčních aktivit.

Člen ČSSD od roku 1997

Rafaj vstoupil do ČSSD v roce 1997 a od roku 2002 je jejím poslancem. Zkušenosti má i s komunální politikou. V letech 1998 až 2002 byl místostarostou města Frýdek-Místek, na tamní radnici působí jako zastupitel dodnes.

V letech 2000 až 2002 byl také zastupitelem Moravskoslezského kraje. Rafaj je rovněž členem dozorčí rady Letiště Praha, v minulosti působil i jako předseda dozorčí rady státního podniku Povodí Odry. Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě. Je ženatý a má dvě dcery.

Antimonopolní úřad byl zřízen v roce 1991 a sídlí v Brně. V letech 1992-1996 byl tento úřad nahrazen Ministerstvem pro hospodářskou soutěž. Úřad vytváří podmínky pro rozvoj hospodářské soutěže, dohlíží nad zadáváním veřejných zakázek a vykonává spolu s Evropskou komisí kontrolu nad poskytováním veřejných podpor. Na ÚOHS v současné době pracuje 124 pracovníků. Většinou jde o právníky a ekonomy.

Související