Americký výrobce hliníku Alcoa zaznamenal v druhém čtvrtletí ztrátu 454 milionů dolarů (zhruba 8,5 miliardy korun). Firma to oznámila s tím, že za slabé výsledky může především nízká poptávka v důsledku ekonomické krize. Podle zástupců firmy jsou ztráty ale menší, než se původně předpokládalo.

Je to již třetí čtvrtletní ztráta společnosti Alcoa v řadě. Firmě se zmenšil počet objednávek od klíčových odběratelů v leteckém, automobilovém a stavebním průmyslu. Hliníkový průmysl se od loňska potýká se slabou poptávkou od výrobců pivních plechovek až po producenty letadel.

Podle zástupců společnosti Alcoa jsou ztráty menší, než se původně předpokládalo a kromě poklesu poptávky je přičítají také snaze omezit výdaje. Alcoa předpokládá, že se některé trhy s hliníkem uklidňují, odhaduje však, že hliníkový průmysl letos klesne zhruba o sedm procent.

Slabá poptávka snížila ceny hliníku a mnozí výrobci omezují produkci. V posledních dnech se podle odborníků poptávka zvýšila, ale nadměrné zásoby ponechají ceny na nízké úrovni ještě několik měsíců.

Alcoa je třetím největším světovým výrobcem hliníku. Pokles poptávky jej donutil omezit výrobu o 20 procent. V rámci snižování nákladů zrušil podnik 13.500 pracovních míst a plánuje prodej čtyř svých divizí.

Podle šéfa společnosti Klause Kleinfelda úsporná opatření fungují. "Alcoa je nyní v postavení, aby překonala nejvážnější krizi v historii hliníkového průmyslu," uvedl v prohlášení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru