Ambiciózní projekt amerického miliardáře T. Boone Pickense na největší větrnou elektrárnu světa dostal trhliny. Záměr počítající s instalací větrných turbín o výkonu až 4000 megawattů byl pozastaven kvůli finančním problémům a omezení při přenosu energie

"Nezrušil jsem to," řekl ve středu Pickens na tiskové konferenci na Capitol Hillu ve Washingtonu. "Zajistit financování je teď dost obtížné, takže to odložím o rok nebo o dva," dodal.

Elektrárna, která má vzniknout, by měla dodávat elektřinu asi pro 1,2 milionu průměrných domácností.

Projekt má stát u města Pampa v Texasu a podle původních představ měl být hotový do roku 2014. Pickens předpokládá, že výstavba přijde na zhruba osm miliard dolarů (asi 150 miliard Kč).

V první fázi se Pickens chystal investovat dvě miliardy dolarů a nakoupit více než 600 větrných turbín. Nyní zvažuje, že by postavil více elektráren, ale menšího rozsahu. Rozmístit je chce na mnohem větším území, kde bude mít dostatek větrné energie.

Odklad projektu není překážkou

Kritici Pickensových plánů upozorňují, že projekt možná přichází pozdě. Když Pickensova firma loni objednávala první turbíny, v Texasu již působily firmy AES a FPL Group a s nimi německý E.ON. Firmy už z větrných zdrojů vyráběly více než 5500 megawattů elektřiny.

"Doufal jsem, že Pampa bude výchozím bodem, ale kvůli záležitostem kolem přenosu a problémům na kapitálových trzích teď nelze ty plány realizovat. Očekávám, že budu na projektu Pampa pokračovat, ale nikoliv takovým tempem, s nimž jsem původně počítal," řekl.

Odklad projektu podle Pickense neznamená pro odvětví žádnou překážku. Teď prý mají problémy se zajištěním financování firmy ve všech odvětvích. Rozvoji větrných elektráren se chce věnovat i nadále, vedle Spojených států možná i v Kanadě.