Švýcarská vláda zakáže bance UBS předat jakékoli dokumenty do Spojených států, i kdyby k tomu banku nutil soud v USA. Uvedlo to dnes švýcarské ministerstvo spravedlnosti. Údaje o účtech desítkách tisíc Američanů v UBS požaduje americká vláda, ale švýcarský kabinet by akta UBS raději zabavil předem.

Rozhodnutí Bernu je zatím nejostřejším oficiálním stanoviskem Švýcarska v této kauze. Identitu více než 50.000 klientů chce americké ministerstvo spravedlnosti kvůli podezření z daňových úniků.

Washington se snaží přimět UBS k vydání dokumentů prostřednictvím federálního soudu v Miami. Chce tak dosáhnout identifikace Američanů, kteří své bohatství poslali do zahraničních bank. UBS i švýcarská vláda ale opakují, že předání jmen klientů by porušilo švýcarské zákony a zaměstnance bank by navíc musela stíhat prokuratura, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru