Finanční profesionálové předpovídají velmi pomalé zotavení světové ekonomiky, jehož největším problémem bude dostupnost financování. Ukázal to celosvětový průzkum globální profesní organizace účetních ACCA. Až 61 procent dotázaných v něm uvedlo, že ekonomika ještě nedosáhla na dno.

Průzkum asociace mezi jejími 805 členy z 80 zemí varoval, že v předních světových ekonomikách je nutno počítat i se stagnací ekonomiky. "Výsledky výzkumu ukázaly, že důvěra v trhy je na nejnižší úrovni zejména v zemích a odvětvích, které byly v minulosti motorem růstu světové ekonomiky. Také se ukázalo, že pokles poptávky a také dodavatelských kreditů jsou obávanějšími důsledky krize než averze vůči riziku na straně bank," prezentovala dnes výsledky průzkumu ACCA. Formou dodavatelských kreditů firmy nabízejí možnost platit za dodávky až dodatečně.

Pokles světového obchodu byl vnímán jako šokující zejména v Asii. "Například čínští manažeři prokázali větší propad důvěry v trhy než jejich západní kolegové. Naproti tomu finanční odborníci z rozvojových a transformujících se zemí očekávají dřívější ekonomické zotavení. Africké země jako Botswana, Zambie, Ghana a Keňa měly v tomto ohledu nejvíce optimistické respondenty," uvedla asociace.

Důvěra v účinnost vládních intervencí

Průzkum ACCA dále ukázal, že očekávání brzkého zotavení jsou úzce propojena s důvěrou v účinnost vládních intervencí. Komerční subjekty však musí hrát také důležitou roli. "Vládní opatření mohou sice být dobrým katalyzátorem, firmy ale musí reagovat v součinnosti s nimi. Jedině tak můžeme zabezpečit, že růst bude podobně strmý jako prvotní ekonomický propad, což je v zájmu nás všech," komentovala výsledky průzkumu ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko Kateřina Benešová.