Liberecký hotel a vysílač Ještěd, který časopis Architekt vyhlásil českou Stavbou století, je o krok blíže ke své zkáze. Liberecký kraj ukončil kvůli nedostatku peněz jednání o tom, že ho odkoupí od současného majitele, Českých Radiokomunikací. ČTK to ve středu řekla hejtmanova náměstkyně Lidie Vajnerová (SOS). Právě na kraj se spoléhalo jako na největšího možného zachránce chátrající unikátní památky z přelomu šedesátých a sedmdesátých let.

V rozpočtu na letošní rok sice předchozí krajské vedení vyhradilo na odkup Ještědu sto milionů korun, zastupitelé se je ale rozhodli použít na předfinancování rekonstrukcí krajských silnic, jež získaly dotace z Regionálního operačního programu.

Horský hotel Ještěd - hyperboloid vysoký 94 metrů - unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Veřejnosti slouží od 9. července 1973 a jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Porota tehdy uvedla, že dílo vyniká jasností a šťastnou harmonií, s níž se pojí s okolní krajinou. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory.

Nejrajcovnější pozůstatek studené války

Kraj usiluje o zápis stavby na seznam památek UNESCO, věž ale nutně potřebuje rekonstrukci. Kovovým pláštěm dovnitř zatéká a z nábytku vyrobeného na míru zbylo jenom pár kusů. Stavbě také chybí napojení na kanalizaci.

Když o ještědském vysílači psaly minulý rok Financial Times, nazvaly jej nejrajcovnějším pozůstatkem studené války.

"Je šance získat na rekonstrukci dotace z evropských fondů, vzhledem ke komerčnímu využití by to ale vyžadovalo velkou spoluúčast kraje," řekla Vajnerová. Na to ale kraj nemá, i proto jednání zastavil. "Hledám jinou cestu, jak celou věc realizovat," dodala náměstkyně.

Liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD) už dříve novinářům řekl, že kraj má o Ještěd zájem, není ale jeho prioritou. "Máme propad ve financování sociálních služeb, domovů důchodců a v dalších resortech, a nemůžeme si proto koupi Ještědu dovolit," řekl hejtman. 

90 milionů chybí na sociální služby

Kraj letos hospodaří s rozpočtem kolem 6,5 miliardy korun, kvůli hospodářské krizi budou ale zřejmě daňové příjmy podstatně nižší. Jen v prvním čtvrtletí byly příjmy z daní nižší o 55 milionů, kolem 90 milionů chybí na sociální služby. Kraj už proto do rozpočtu zapojil většinu peněz z půl miliardy, která na konci loňského roku na jeho účtech zbyla.

Ještěd vlastní České Radiokomunikace, které ho získaly v roce 2000 za 85 milionů korun. Do objektu v minulosti investovaly přes 20 milionů korun, dalších několik desítek milionů stála nedávná výměna dvacetimetrové antény, která zajistí přenos digitálního signálu na severovýchodě Čech.
Související