Státní dluh České republiky stoupl ke konci června na 1,14 bilionu korun. Od počátku roku se tak zvýšil o téměř 138 miliard korun. Informovalo o tom ve středu ministerstvo financí. Na každého Čecha připadá dluh více než 108 000 korun. 

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

"Vzhledem ke světové finanční krizi, a tím i vyšší výpůjční potřebě vlády, byly překročeny vyhlášené cíle finančního programu," upozornilo dnes ministerstvo.

Již na počátku června ministerstvo zvýšilo kvůli ekonomické krizi odhad, kolik peněz si bude muset letos půjčit. Zatímco v prosincové strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2009 počítal úřad s nejvýše 148,4 miliardy korun, v červnu to bylo přibližně 280 miliard korun.

Zahraniční emise jsou už v polovině letošního maxima

Důvodem růstu dluhu jsou mimo jiné zahraniční emise státních dluhopisů. Na konci dubna vydalo MF čtvrtou veřejnou syndikovanou zahraniční emisi za 1,5 miliardy eur, tedy asi za 39,5 miliardy korun. To je přibližně polovina letos původně vyhlášeného maximálního objemu pro zahraniční emise.

Dále došlo ve druhém čtvrtletí k čerpání čtyřech tranší půjček od Evropské investiční banky v celkové výši čtyř miliard korun. Celkem je načerpáno za první pololetí 4,7 miliardy korun, což je 29,7 procenta tohoto typu financování schváleného zákonem o státním rozpočtu na rok 2009.

V oblasti domácí emisní činnosti došlo ve druhém čtvrtletí k hrubé emisi středně- a dlouhodobých dluhopisů v nominální hodnotě 78,9 miliardy korun, z toho 11,1 miliardy korun bylo prodáno na sekundárním trhu prostřednictvím obchodních systémů Odboru řízení státního dluhu. Celkem za první pololetí činila hrubá emise 144,9 miliardy korun, z toho bylo 28,8 miliardy korun prodáno na sekundárním trhu.

graf_dluh 

Čistá emise státních dluhopisů za první pololetí činila 94,5 miliardy korun. Celkový nárůst peněžních instrumentů v oběhu ve druhém čtvrtletí činil 18,9 miliardy korun, od začátku roku činí nárůst peněžních instrumentů v oběhu 1,1 miliardy korun.

Průměrná splatnost státního dluhu zaznamenala ke konci druhého čtvrtletí pokles na hodnotu 6,6 let a pohybuje se tak v intervalu vyhlášeného cílového pásma 5,5 až 7 let platného pro rok 2009.