Kalifornie se zmítá ve vleklé rozpočtové krizi. Republikánský guvernér Arnold Schwarzenegger a Kongres nejlidnatějšího státu americké Unie, kde mají převahu demokraté, se stále nemohou dohodnout na tom, jak vyrovnat rozpočtový schodek ve výši 26,3 miliardy dolarů.

To je hlavní důvod, proč ratingová agentura Fitch v pondělí večer Kalifornii zhoršila rating - tedy hodnocení úvěrové důvěryhodnosti - hned o dva stupně, a to z A- na BBB.

To znamená, že investoři nakupující například kalifornské dluhopisy, už dost riskují, uvádí agentura Bloomberg.

Ale může být hůř. John Chiang, který v kalifornském Kongresu odpovídá za včasné placení státních účtů, se obává, že "úvěrovou známku" státu brzy srazí také dvě další agentury - Standard & Poor's a Moody's. "Jejich trpělivost také není bezmezná," vyjádřil se pro agenturu Reuters Chiang.

Krize v Kalifornii

Rozpočet musí schválit minimálně dvě třetiny zákonodárců

Rozpočtové příjmy státu

Během jedenácti měsíců (do konce letošního května) kvůli krizi klesly v meziročním srovnání z 86 na 73 miliard dolarů. Zavinil to hlavně citelný výpadek příjmů od nejbohatších daňových poplatníků.

Směnky namísto hotovosti

Hospodaření státu dospělo nyní tak daleko, že některé své výdaje nehradí v hotovosti, kterou nemá, ale vlastními směnkami. Jsou úročeny 3,75 procenta a splatné letos v říjnu.

Postavení a vliv státu Rozlohou třetí největší stát americké Unie (po Aljašce a Texasu). S 37 miliony obyvatel nejlidnatější. Ekonomika vytváří HDP v hodnotě kolem 2 bilionů dolarů ročně - osmý největší na světě. Opírá se nejen o sektor nemovitostí, ale také cestovní ruch, letecký průmysl, vyspělý sektor informačních technologií. Vysoce rozvinuté je i zemědělství.

 

V čem tkví hlavní rozpory

Jak připomíná, kalifornská ústava státu vysloveně zakazuje hospodařit s rozpočtovým schodkem. Demokraté, mající v Kongresu většinu, ho chtějí "léčit" mírnými úspornými škrty a zároveň zvýšením daní.

 

Proti utažení daňových šroubů jsou ale opoziční republikáni, kteří navíc mají ve velice vlivném úřadě svého muže - Arnolda Schwarzeneggera. Ten chce drasticky šetřit, což je nepřijatelné pro demokraty.

Kalifornie je jedním ze tří států americké Unie, pro jehož rozpočet musí zvednout ruku nikoli prostá většina zákonodárců, nýbrž většina dvoutřetinová. To je hlavní důvod, proč se Kalifornie ocitla ve vleklé rozpočtové krizi, která guvernéra přiměla vyhlásit druhého července "stav rozpočtové nouze".

 

Proč vyschly příjmy?

Na Kalifornii, jejíž ekonomika je podle HDP osmá největší na světě, obvzlášť těžce dopadá nynější hospodářská krize v USA.

 

Rozpočtové příjmy Kalifornie za uplynulých jedenáct měsíců (do konce května) meziročně klesly o 13 miliard na 73 miliard dolarů. Nejvíce se propadla suma, kterou státu přináší daň z příjmu fyzických osob. Ta se na celkových příjmech Kalifornie podílí přibližně 55 %.

Ale to ještě není všechno. V žádném jiném státě americké Unie není "erár" tolik závislý na úzké skupině bohatých poplatníků jako v Kalifornii. Z celkového počtu daňových poplatníků jich pět procent přináší skoro 70 procent příjmů.

Jenže příjmy těch nejmovitějších Kaliforňanů tradičně plynou hlavně z prodeje nemovitostí a cenných papírů. A tyto zdroje po propadu na trhu s realitami a trhu akciovém "vyschly".

 

Rozpočtové sliby - chyby

Nynější guvernér Schwarzenegger byl zvolen v roce 2003, když jeho předchůdce Gray Davis musel z úřadu předčasně odejít - kvůli rozpočtové krizi. Demokrat Davis popudil voliče návrhem na výrazné zvýšení daní. Schwarzenegger jim slíbil, že dá finance do pořádku, aniž by se zvyšovala daňová zátěž.

 

Krátce po svém nástupu do úřadu si nechal schválit emisi státních dluhopisů za 19 miliard dolarů. Z jejího výnosu se hradily běžné rozpočtové výdaje. Kalifornský stát nyní z tohoto dluhu platí značné úroky. Po včerejším zhoršení ratingu tyto výdaje ještě stoupnou.