Asi 800 stránek nejstarší dochované křesťanské Bible se podařilo digitalizovat a umístit na internet. Jak v pondělí napsal zpravodajský server BBC News, kdokoli si nyní může prohlížet stránky z 1600 let starého Sinajského kodexu, který zahrnuje nejstarší dochovanou kopii Nového zákona.

Fragmenty dokumentu ze čtvrtého století našeho letopočtu, který byl napsán v řečtině na pergamenu, digitalizovali odborníci z knihoven v Británii, Německu, Rusku a Egyptě. Experti kodex označují za "okno otvírající pohled na vývoj raného křesťanství" a za důkaz, jak byl text Bible předáván z generace na generaci.
Původní verze obsahovala asi 1460 stran, z nichž každá měřila 40 krát 35 centimetrů. Sinajský kodex objevil v 19. století v klášteře svaté Kateřiny na hoře Sinaj německý teolog Constantine Tischendorf. Předpokládá se, že rukopis přežil díky pouštnímu vzduchu, který vytvářel ideální podmínky, a také díky skutečnosti, že křesťanský klášter svaté Kateřiny nebyl nikdy dobyt.

Části kodexu jsou v různých částech světa

Kodex zahrnuje větší část Starého zákona a téměř celý Nový zákon a jeho fragmenty se nacházejí v knihovnách v různých částech světa - Britská knihovna (British Library) vlastní 347 stran, 43 stran se nachází v univerzitní knihovně v německém Lipsku a sedm částí kodexu je v Ruské národní knihovně v Petrohradě. V Egyptě se dále nachází dalších 12 stran kodexu, které byly objeveny teprve v roce 1975.