O převzetí podílu v německém výrobci sportovních vozů Porsche usilují další tři zájemci. Ve svém nejnovějším vydání to píše německý časopis Focus. Mluvčí automobilky zprávu odmítl komentovat. O vstupu do Porsche už vyjednává stát Katar.

Časopis ve vydání, které se na pultech objeví v pondělí, mimo jiné píše, že zájem o Porsche mají takzvané suverénní fondy z Ruska a Číny, a rovněž jeden hedgeový fond. Focus ale neuvádí zdroj svých informací.

Porsche vlastní 51 procent největší evropské automobilky Volkswagen, o jejíž převzetí dříve usilovalo. Nyní ale hledá strategického investora, který by automobilce pomohl vyřešit problém obrovských dluhů.

Snaha získat Volkswagen vedla k tomu, že Porsche nashromáždilo dluhy za devět miliard eur (asi 233 miliard Kč).

Začátkem týdne Porsche oznámilo, že Katar předložil nabídku rodině Porsche a Piëchů, které mají ve firmě hlavní slovo. Nabídka by prý mohla pomoci snížit zadlužení v automobilovém holdingu Porsche SE, který je v jejich plném vlastnictví.

Zdroje agentury Reuters v pátek uvedly, že majitelé chtějí začít jednat o investici Kataru během příštích dvou týdnů. Rozhodnutí by prý mohlo padnout ještě před schůzkou dozorčí rady Volkswagenu, která je plánována na 15. července.

Úspěšná investice z Kataru by mohla posílit vyjednávací roli ředitele automobilky Porsche Wendelina Wiedekinga. Ten se snaží o uzavření dohody s Volkswagenem.

 

 

Bez dohody s Volkswagenem se bude automobilce Porsche těžko zlepšovat její finanční situace. Mohlo by se také stát, že nebude mít jinou možnost, než se podrobit takzvanému reverznímu převzetí. To znamená, že i když původně Porsche chtělo převzít svého mnohem většího rivala Volkswagen, vše může skončit přesně obráceně a Volkswagen spolkne Porsche.

Časopis Spiegel napsal, že Wiedeking varoval vlastníky automobilky, tedy rodiny Porsche a Piëchů, před snahou prodat Porsche Volkswagenu.

Porsche už dříve odmítlo jako neprůchodné všechny návrhy, které předpokládaly byť jen částečný prodej automobilky do rukou Volkswagenu. V takovém případě by údajně financující banky začaly žádat okamžité splacení syndikovaného úvěru v objemu 10,75 miliardy eur (277,9 miliardy Kč), který si automobilka Porsche u bank zajistila teprve v březnu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru