Vláda venezuelského prezidenta Huga Cháveze převzala kontrolu nad finančním ústavem Banco de Venezuela. Ten je třetí největší bankou v této jihoamerické zemi a jeho vlastníkem je španělská bankovní skupina Grupo Santander.

Krok vlády levicového prezidenta tak ze státu učinil největšího hráče ve venezuelském bankovním systému. Vedle toho, že vláda bude mít větší vliv na ekonomiku, bude mít rovněž kontrolu nad více než pětinou všech vkladů v tamních bankách.

Ministr financí Alí Rodríguez řekl, že akvizice posílí veřejný bankovní systém. Ten upřednostňuje sektory jako je zemědělství, energetika, bydlení a turistický ruch.

Vláda se v květnu zavázala, že Španělům za Banco de Venezuela zaplatí 1,05 miliardy dolarů (zhruba 19,4 miliardy Kč). Ukončila tak měsíce vyjednávání, která uvízla na mrtvém bodě. Dohoda vešla v platnost v pátek, kdy Venezuela splatila první splátku 630 milionů dolarů. Zbytek zaplatí ve dvou stejných splátkách v říjnu a prosinci. 

Venezuela pod Chávezovým vedením od roku 2007 znárodnila největší firmy v odvětví energetiky, výroby elektřiny a oceli, vlastní ale už i největší telekomunikační společnost. Kromě toho převzala i čtyři významné projekty na těžbu ropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru