Sociální demokraté navrhují ve svém protikrizovém plánu rozhýbat ekonomiku pomocí rozpočtových stimulů. To by mělo mimo jiné přinést až 100 000 nových pracovních míst. Peníze by na to měl dávat nejen stát, ale i obce a kraje. Jedním ze zdrojů peněz by mělo být případné opětovné navýšení rozpočtového schodku.

Plán opatření proti ekonomické a finanční krizi v pátek schválilo předsednictvo strany, v sobotu ho schválila programová konference strany. Straníkům ho na ní představil předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Peníze na stimuly by měl stát vzít z provozních výdajů, omezit by měl některé údajně zbytné nákupy zejména v resortu obrany a mohl by i zvýšit rozpočtový schodek. "Poslední studie MMF (Mezinárodního měnového fondu) ukazují, že jsou fiskální impulsy v zemích se zadlužením 30 procent HDP (případ ČR) velmi účinné," stojí v materiálu.

Chce také podpořit činnost státních finančních institucí zaměřených na podnikání a vývoz, jako je Českomoravská záruční a rozvojová banka, Česká exportní banka a Exportní a garanční pojišťovna. Současně chce i navýšit počty lidí, kteří v nich budou pracovat. Stát by měl posílit i další instituce, případně je vybudovat. Pomáhat by měly firmám v potížích, což může vést až ke znovuzaložení instituce někdejší Konsolidační banky, uvádějí ve svém plánu. 

Součástí plánu je i odblokování čerpání peněz z evropských fondů. V rámci boje s nezaměstnaností by měl stát přispívat lidem jeden až dva dny v týdnu na přeškolování. Součástí plánu je i potírání lichvy. Příslušný návrh zákona již sociální demokraté předložili ve sněmovně, není ale jisté, zda ho do voleb stihnou poslanci projednat a schválit.

V daňové oblasti chtějí sociální demokraté zavést daň 38 procent pro příjmy nad 1,2 milionu ročně a zrušit superhrubou mzdu. Chtějí také omezovat daňové výjimky a slevy. Naléhají také na přijetí eura. Jako nejbližší možný termín považují roky 2014 a 2015.

ČSSD chce také přispět k tomu, aby Evropská unie zlikvidovala daňové ráje na svém území i v blízkém okolí. "Evropské firmy by měly být zdaňovány v zemích, kde působí, ne v nějakých off-shorech na druhém konci planety," navrhuje ČSSD.

"Cílem není další zadlužování" 

Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka ujistil, že strana nebude chtít další zadlužování státu ani plošné zvyšování daní. "Naším cílem není žádné plošné zvyšování daňové zátěže," uvedl. Sociální demokraté chtějí po případném vítězství ve volbách zrušit regulační poplatky ve zdravotnictví a obnovit nemocenskou za první tři dny nemoci.

Sobotka doplnil, že jeho strana bude prosazovat strategickou kontrolu nad firmou ČEZ a nad Letištěm Praha a odmítá privatizaci České pošty, Českých drah nebo Lesů ČR. V rámci boje s kriminalitou a korupcí chtějí sociální demokraté zřídit Národní kriminální úřad.

ČSSD dále navrhuje volbu nejvyššího státního zástupce na pět až šest let tak, aby jeho funkční období přesáhlo čas jedné vlády.

Politolog Lukáš Jelínek uvedl, že ČSSD nyní vytyčuje základní programové principy a že konečný program teprve hledá. "Sociální demokracie potřebuje najít nosné téma programu," uvedl Jelínek v České televizi. Podle něj ČSSD vypustila svými představami "zajímavé balonky" a vyčkává, které z nich "navěsí" na "imagovou kampaň".

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru