V Česku v pátek odpoledne jezdí až 5000 kamionů, pro které chybí na rychlostních komunikacích parkovací místa, kde by mohly zastavit během prázdninového zákazu jízd. Údaje v pátek zveřejnilo sdružení dopravců Česmad Bohemia. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chybějících parkovací místa plánuje dobudovat. Prázdninový režim zákazu jízd kamionů začal platit v pátek 3. července od 17:00.

Celkem v pátek odpoledne využívá tuzemskou dálniční síť kolem 12.000 vozidel nad 12 tun, což proti loňsku znamená asi pětinový pokles. Z uvedeného celkového počtu se však na zhruba 4000 vozidel zákaz nevztahuje, protože přepravují rychle zkazitelné zboží, například potraviny, nebo mají výjimku od ministerstva dopravy. Výjimky ministerstvo uděluje například pro zásobování nepřetržitých provozů. Další vozy dojedou do cíle tak, že se zákazu stačí vyhnout.

Podle odhadů ČVUT je na celé tuzemské dálniční síti kolem 2600 parkovacích míst, z toho na hlavním tranzitním tahu mezi Německem a Slovenskem jich je zhruba 1100. Část míst v některých směrech přitom podle mluvčího Česmadu Martina Felixe navíc zůstane nevyužitá, protože v pátek se kamiony spíše vrací a jedou ve směru ze západu na východ, zatímco opačným směrem jich míří menší množství.

Stát "už" mapuje odstavné lokality

ŘSD podle mluvčí Martiny Vápeníkové připravuje na dobudování chybějících parkovacích míst pro kamiony výběrové řízení. "V této fázi je již zmapován přehled možných lokalit umístění, popis požadovaného vybavení a základní nástin legislativního rámce. Nyní se pracuje na objektivizaci počtu chybějících parkovacích míst, kde předpokládáme i oponenturu ze strany profesních sdružení autodopravců," uvedla. Dodala, že tendr se má uskutečnit během léta. Zároveň chce ŘSD připravit nové značení pro parkoviště kamionů.

Vedle nedostatku míst pro zaparkování dopravci v souvislosti s pátečním zákazem poukazují i na faktické zkrácení pracovního týdne i nerespektování zákazu zahraničními řidiči a nedostatečný státní dozor. "Zahraniční dopravci přitom na českých silnicích tvoří zhruba 40 procent," uvedl Felix.

Policie dodržování prázdninového zákazu jízd kamionů podle mluvčí policejního prezidia Veroniky Benediktové pravidelně kontroluje. "Prověřujeme to jak v rámci běžného výkonu, tak při speciálních akcích," řekla ČTK. Dodala, že kontroly kamionů si organizují regiony.

Cizinci se o změně režimu provozu nedozví

Zahraniční řidiče nákladních vozů ovšem policisté o letním omezení nijak neinformují. "Každý řidič musí při vjezdu do cizí země znát předpisy daného státu," uvedla mluvčí.

Nižší počet nákladních aut než v minulých letech kvůli krizi by mohl podle Felixe letos v létě problémy s kamiony zmírnit, přesto budou některá parkoviště přeplněná a část kamionů bude odstavena i mimo ně. Zvýšený počet kamionů na parkovištích lze očekávat především podél dálnice D1 z Prahy do Brna, například za Prahou v Průhonicích nebo u Velkého Beranova na Jihlavsku.

Omezení platí již čtvrtý rok a má zvýšit bezpečnost na silnicích na konci pracovního týdne. Nákladní auta nad 7,5 tuny nemohou během prázdninových měsíců jezdit po silnicích každý pátek mezi 17:00 a 21:00, v sobotu od 7:00 do 13:00 a v neděli od 13:00 do 22:00. Ve zbytku roku platí zákaz jízd kamionů jen v neděli odpoledne. Strana zelených chtěla prosadit celoroční zákaz, nakonec Poslanecká sněmovna schválila diferenciaci sazeb mýtného, jehož cílem je vyšším zpoplatněním na konci týdne snížit počet nákladních aut.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru