Maloobchodní tržby v Evropské unii i v eurozóně po dubnovém růstu v květnu opět meziměsíčně propadly. V celé EU to bylo o 0,5 procenta, v unijních zemích platících eurem to bylo o 0,4 procenta. Informoval o tom v pátek Evropský statistický úřad (Eurostat).

V dubnu maloobchodní tržby v EU meziměsíčně narostly o 0,3 procenta a v eurozóně o 0,1 procenta.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku podle evropských statistiků tržby obchodníků propadly o 3,3 procenta v zemích eurozóny a o 3,1 procenta u celé 27členné Evropské unie.

Největší tržby v Lotyšsku 

Mezi státy, u nichž jsou data dostupná, tržby rostly nejvíce v Lotyšsku, a to o 0,9 procenta. Největší propad meziměsíčně zaznamenaly Litva s Rakouskem (- 1,8 procenta), za nimiž následuje Slovensko (- 1,7 procenta).

V meziročním srovnání tržby narostly mezi státy s dostupnými daty jen ve Švédsku (+ 2,2 procenta) a Polsku (+ 0,4 procenta). Na opačném pólu figurují Lotyšsko s propadem o 26,4 procenta a Litvy (- 19,9 procenta).

Nárůst statistici v květnu zaznamenali u tržeb v sektoru potravin, nápojů a tabáku - o 0,2 procenta v eurozóně pro letošnímu dubnu. V EU nicméně v této kategorie meziměsíčně poklesly o 0,1 procenta. Nepotravinový sektor poklesl meziměsíčně v eurozóně o 0,6 a v EU o 0,7 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru