Tuzemské silnice se na nějaký čas ještě víc zbaví kamionů než dosud, kdy provoz těchto aut výrazně snížila hospodářská krize. Od pátku totiž platí prázdninové zákazy jejich jízd.

V době prázdnin nesmí kamiony vyjíždět na silnice v pátek mezi 17:00 a 21:00, v sobotu od 7:00 do 13:00 a v neděli od 13:00 do 22:00. Ve zbytku roku platí zákaz jízd kamionů jen v neděli odpoledne.

Podle mluvčího sdružení Česmad Bohemia Martina Felixe by letos zákazy mohly přinést menší komplikace, protože kamionů na silnicích proti loňsku kvůli krizi ubylo. Výkony v silniční dopravě totiž kvůli ekonomické krizi poklesly zhruba o pětinu.

Dopravci si každoročně stěžují na nedostatečné parkovací kapacity pro odstavení vozidel v době zákazu, což prý vede ke zkrácení pobytu doma pro řidiče. "Vedle poklesu dopravních výkonů čekáme menší komplikace i proto, že dle našich dřívějších pozorování policie rezignovala na kontrolu dodržování zákazu, zejména ze strany zahraničních řidičů. Ti o tom buď vůbec nevědí, nebo to ignorují a jezdí vesele přes zákaz," dodal Felix.

Kamionů jezdí méně než před rokem už nyní, což ukazují nové údaje o vybraném mýtném. "Důvody poklesu mýtného jsou stále stejné, na výkonech silničních dopravců se výrazně odráží hospodářská krize," uvedla mluvčí Ředitelství dálnic a silnic Vápeníková. V prvním čtvrtletí se letos vybralo meziročně o 16 procent méně.

V uplynulém roce na elektronickém mýtném dopravci zaplatili celkem 6,14 miliardy korun, o rok dříve o 578 milionů korun méně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru