Na čtvrtečním jednání s odbory oznámilo vedení společnosti Siemens Kolejová vozidla, že propuštění všech tisíc zaměstnanců v souvislosti s letošním plánem továrnu na pražském Zličíně zavřít, je už neodvratné. Nepodařilo se totiž najít investora, který by měl zájem koupit firmu jako celek.

Nyní společnost jedná s potencionálními investory, kteří mají zájem pouze o její pozemky či stroje. "Výpovědi začnene dávat na začátku srpna," potvrdil mluvčí společnosti Siemens Petr Sedláček.

Pracovníci dostanou podle dohody z loňského roku odstupné ve výši šestnácti platů. Protože firma už přestala vyplácet takzvanou výkonnostní prémii, díky které mzdy zaměstnanců za uplynulý rok vyletěly téměř trojnásobně, odstupné bude vypláceno už pouze z průměrného platu. Ten se loni v podniku Siemens Kolejová vozidla pohyboval okolo 31 400 korun.

Jednání s investory nicméně dále pokračují. "Z původně oslovených 500 firem nyní jednáme jen s několika zájemci," řekl Sedláček. Siemens se rozhodl skončit s výrobou kolejových vozidel v Česku loni, kvůli nadbytečným kapacitám v celé Evropě. Ve zličínské továrně se vyráběly například vagóny pro metro, tramvaje nebo vybavení pro švýcarské dráhy.

Zastavení vyplácení prémií 

Zaměstnancům společnosti Siemens Kolejová vozidla firma ve středu přestala podle dohody z minulého roku vyplácet výkonnostní prémii, kterou spustila loni v srpnu. Potvrdil to mluvčí firmy Petr Sedláček.

Důvodem jejího zavedení byl tehdy tlak zaměstnanců na vedení, poté co se dozvěděli o plánu koncernu továrnu letos ke konci roku zavřít. Díky prémii se zaměstnancům zvedla během roku vyplácená mzda téměř trojnásobně.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru