Agrární komora odhaduje, že povodně zemědělcům způsobily škody kolem 200 milionů korun. Řekl to ve čtvrtek viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla. Poškozeno bylo podle něj kolem 40 000 hektarů zemědělské půdy, 500 hektarů bylo zcela zničeno.

V důsledku záplav uhynulo do neděle 768 zvířat, z toho 686 v Moravskoslezském a 82 v Olomouckém kraji, vyplývá z údajů Státní veterinární správy.

Agrární komora chce pro pomoc zemědělcům založit zvláštní bankovní konto. Prezident komory Jan Veleba by měl dnes podepsat smlouvu o jeho zřízení, uvedl Šnejdrla. Účet by mohl fungovat od pátku.

Škody za více než 5,6 miliardy korun

Škody, které od minulého způsobily záplavy na jihu Čech a na severní a střední Moravě, pravděpodobně přesáhnou 5,6 miliardy korun. To je škoda, kterou voda napáchala na jaře 2006. Vyplývá to z materiálu, který připravil pracovní štáb Ústřední povodňové komise, informovala ředitelka odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí Veronika Jáglová.

Jednotlivé úřady, města či firmy teprve počítají předběžné škody. A přitom je jasné, že povodeň nejméně do středy neskončí.

Jen ředitelství silnic a dálnic zatím hovoří v souvislosti se škodami na dopravní infrastruktuře o více než jedné miliardě korun. Na zahojení ran na železnicích bude podle předběžných odhadů potřeba stovky milionů korun, stejné částky si zřejmě vyžádá rekonstrukce poničených krajských silnic.

Zatím 5900 pojistných událostí

Klienti nahlásili domácím pojišťovnám po záplavách 6560 škod za celkem 950 milionů korun. Pojišťovny odhadují, že počet pojistných událostí vzroste ke 12 000 a škody se přiblíží 1,5 miliardy korun. Vyplývá to ze statistiky, kterou poskytla Česká asociace pojišťoven.

Pojišťovny již vyřídily 291 škod za celkem devět milionů korun, na několik desítek z nich vyplatily na zálohách dalších šest milionů korun.

Česká pojišťovna měla nahlášeno k dnešnímu poledni 5900 pojistných událostí, každý den jejich počet roste o zhruba tisícovku, řekla mluvčí ČP Dagmar Koutská. ČP odhaduje počet případů na 7000, celkovou škodu pak na 400 milionů korun. Nejvíce škod pojišťovna eviduje z Moravskoslezského kraje (asi 2500) a z Olomouckého kraje (1300), dále pak z jižních Čech a jižní Moravy. "Jinak jsou případy spíše ojedinělé," podotkla.

Kooperativa v souvislosti s povodněmi, které ČR trápí od 24. června, registruje přes tisícovku škod za více než 260 milionů Kč. Největší objem škod je hlášen v Moravskoslezském kraji za 175 milionů korun. K nejvíce postižené Moravě přibyly po víkendu i ohrožené oblasti v jižních Čechách, kde se následky po povodních již také odklízejí, uvedl mluvčí pojišťovny Marek Vích.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru