Eurozóně nehrozí delší období deflace, navzdory tomu, že v červnu spotřebitelské ceny vůbec poprvé v historii poklesly. Oznámil to ve středu generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Angel Gurría.

"Nemyslím si, že by se lidé měli tak obávat o vývoj inflace. Myslím, že bychom se měli více soustředit na to, jak oživit hospodářský růst," dodal. Pokles cen nicméně podle některých ekonomických teorií může být spojen s celou řadou problémů, ale týká se to hlavně situace, kdy by deflace trvala delší období.

Spotřebitelé sice díky snížení cen mohou ušetřit v obchodech, ale deflace by se mohla negativně odrazit v poklesu tržeb firem, které už nyní trpí celou řadou problémů. Podniky jsou pak nuceny šetřit náklady, což může mít vliv na nezaměstnanost. Obrat ve vývoji spotřebitelských cen se přitom očekává až na podzim.

Určitá rizika, které deflace přináší, dnes připustil i slovinský ministr pro evropské záležitosti Mitja Gaspari. "Úkolem eurozóny je zabránit deflaci, která je velmi nebezpečnou záležitostí," dodal s tím, že vlády by měly současné hospodářské krize využít k potřebným reformám. Podle něj je ale také dost možné, že státy se již nedostanou na tak nízkou míru nezaměstnanosti, jako zaznamenaly před hospodářskou recesí.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru