Česká koruna je k neudržení. Poté, co v úterý posunula svoje letošní maximum vůči euru, nezůstává v tomto trendu pozadu ani ve středu. Během dopoledne totiž prolomila hranici 25,80 Kč/Euro. Ani zde se však nezastavila a krátce před 17:00 se pohybovala na úrovni 25,75 Kč/EUR.

V závěru obchodování pak svůj růst ještě zrychlila. Dostala se až na úroveň 25,65 Kč za euro a vylepšila tak letošní maximum. K dolaru uzavírala na úrovni 18,15 Kč za dolar. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Česká koruna se veze na pozitivní vlně stejně jako ostatní středoevropské měny. A daří se jí i posilovat vůči dolaru. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka měnám v regionu pomáhají evropské akciové trhy a nižší averze k riziku.

Ekonomové si nedokážou silnou měnu vysvětlit a věští jí pád. „Žádnými ekonomickými důvody to nelze vysvětlit. Neodpovídá to současnému stavu české ekonomiky. Z nějakého důvodu obchodníci v Londýně teď nakupují koruny,“ komentoval vývoj koruny hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Směnárny pod náporem

Podle expertů současné silné postavení koruny neodpovídá tomu, v jaké kondici je české hospodářství, a koruna by měla opět oslabit.

Mnoho lidí také rychle vyráží do směnáren, aby si vyměnili eura na dovolenou dřív, než bude pozdě. V některých směnárnách se tvoří fronty nebo je dokonce nedostatek eur. "Největší nápor byl minulý týden. Stávalo se nám, že jsme byli se zásobou eur na hraně," řekl HN již v úterý provozní vedoucí firmy interCHANGE, která v Česku provozuje síť směnáren, Václav Truneček.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru