Napětí mezi vedením Českých aerolinií a piloty se stupňuje. Piloti chystají na červenec blíže neurčený protest proti managementu; jedním z důvodů má být mimo jiné zavedení předletové prohlídky letadel bez účasti leteckých mechaniků. Oznámilo to sdružení pilotů CZALPA, které sdružuje více než 500 pilotů letecké společnosti ČSA. Dále dodalo, že protestní akce nenaruší provoz ČSA a nebude mít žádný ekonomický dopad na hospodaření společnosti.

Kromě předletovým kontrol stojí za chystaným protestem podle pilotů také zavádění interních předpisů v rozporu se zákoníkem práce a napadání pilotů ze strany prezidenta Radomíra Lašáka. Piloti žádají po Lašákovi odškodné půl milionu korun a omluvu za to, jakými výroky komentoval jejich chování v souvislosti s podpisem dodatku ke kolektivní smlouvě.

 

Válka v ČSA

"Prezident ČSA po podpisu dodatku, kterým jsme souhlasila se snížením mezd pilotů, slovně napadl členy vyjednávacího týmu a piloty obvinil z tunelování. K dalším slovním útokům došlo na stránkách interního časopisu OKNO," napsala organizace pilotů v prohlášení vydaném pro média.

Vyjádření Radomíra Lašáka či vedení ČSA zatím není k dispozici. Piloti chtějí půl milionu, pokud je na Lašákovi vysoudí, věnovat na charitu.

"Jednání vedení ČSA chápeme jako zoufalou snahu shodit vinu za vlastní neúspěchy v posledních letech na zaměstnance společnosti. Prezident ČSA Radomír Lašák osobně nezvládá tíživou ekonomickou situaci, propadá hysterii a hledá viníky krize mezi zaměstnanci," napsali v prohlášení piloti.

ČSA se vede hůř, než se říká - čtěte ZDE

ČSA jsou nyní v procesu privatizace, která by měla skončit na podzim. Stejně jako ostatní společnosti se potýkají s krizí a poklesem poptávky po létání. Firma se ve čtvrtletí propadla do ztráty 1,3 miliardy Kč.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru