Lidé žijící v bytech s regulovaným nájemným si mohou od začátku července spočítat, jaké nájemné po nich budou požadovat majitelé domů v příštím roce. Údaje, ze kterých se maximální výše regulovaného nájemného počítá, jsou platné po celý příští rok a týkají se odhadem přibližně 750 000 domácností po celé republice.

Regulované nájemné může příští rok v některých menších městech vzrůst až o více než 50 procent, přičemž jde hlavně o byty, kde příští rok regulace nájemného skončí. Naopak v krajských městech by měl být nárůst nižší, protože nájemné je v nich vyšší a jeho regulace potrvá do roku 2012. Vyplývá to z kalkulačky pro výpočet regulovaného nájemného pro příští rok, kterou ve středu představilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Například v bytě o ploše 60 metrů čtverečních v obci s 2000 až 9999 obyvateli, která leží v Pardubickém kraji, letos regulované nájemné podle údajů MMR činí 1669 korun a příští rok může vzrůst až o 975 korun na 2644 koruny, což odpovídá zvýšení o 58 procent. Naproti tomu regulované nájemné za šedesátimetrový byt v Praze-Nuslích letos činí podle údajů MMR 4917 Kč a příští rok jej lze zvýšit o 15,9 procenta na 5699 korun, přičemž cílové nájemné má v roce 2012 činit 7653 korun. Stejným tempem by se regulované nájemné v těchto pražských bytech mělo zvyšovat i v letech 2011 a 2012.

Regulované nájemné se týká asi 750 000 domácností a podle odhadu MMR příští rok vzroste průměrně o 17,3 procenta a letos o 30 procent.

"Konečné navýšení (nájemného) závisí na mnoha faktorech, například na základní ceně za lokalitu, aktuální výši nájemného a počtu let deregulace," sdělil ve středu novinářům ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Připomněl, že pro téměř 450 000 bytů je rok 2010 posledním, ve kterém je maximální výše nájmu stanovena zákonem. Od roku 2011 bude v těchto bytech platit volné nájemné a jeho výše bude záviset na dohodě mezi majitelem bytu a nájemníkem.

Konečnou cenu stanoví majitel domu

Částka, kterou si občané vypočítají pomocí zmiňované kalkulačky, však nemusí odpovídat sumě, kterou budou za bydlení v příštím roce skutečně platit. Je totiž pouze na majitelích domů, zda plně využijí možnosti zvýšení nájmů, které jim probíhající deregulace umožňuje.

Regulované nájemné se počítá z ceny nemovitosti za poslední tři roky, nová kalkulačka tedy vychází z údajů za léta 2006, 2007 a 2008. Současný pokles cen nemovitostí v důsledku krize se tedy ve výpočtu regulovaného nájemného na příští rok neprojeví.

V minulém roce se regulované nájemné nejvíce zvýšilo v Praze, ve Středočeském kraji, v Hradci Králové a v Brně. Naopak zanedbatelný prostor pro zvyšování nájmů měli majitelé bytů v severních Čechách, v Moravskoslezském kraji, na Jablonecku a na Karlovarsku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru