Kanadské velvyslanectví nepotvrdilo informaci, že Kanada chystá zavedení víz pro české občany od 7. července. Mluvčí velvyslanectví Michael Vlček ale připustil, že možnost jejich znovuzavedení stále trvá. Kanada obnovení vízové povinnosti zvažuje kvůli stále se zvyšujícímu počtu žadatelů o azyl z České republiky. Kanadský premiér Stephen Harper vízy nepřímo pohrozil už při své květnové návštěvě v Praze.

Český ministr zahraničí Jan Kohout svolal na středeční dopoledne mimořádnou tiskovou konferenci, na které uvedl, že "kanadská strana své finální rozhodnutí dosud oficiálně nesdělila."

"Mohu potvrdit, že kanadská strana nás informovala o zvažovaných opatřeních v reakci na nárůst počtu žadatelů o azyl včetně zavedení víz," prohlásil Kohout, který podle svých slov nedávno jednal s kanadským ministrem pro migraci Jasonem Kenneyem. Kanadské straně český ministr sdělil možné negativní dopady, které by případné znovuzavedení víz mělo, a to jak na vzájemné dvoustranné vztahy, tak i na vztahy s Evropskou unií.

"Situace může spět k tomuto rozhodnutí, ale nebudu to předjímat," uvedl k zavedení víz už v úterý večer v ČT premiér Jan Fischer s tím, že probíhají jednání s kanadskou stranou. Že má Kanada kvůli romské emigraci s Českem problém, se podle premiéra není nutné přesvědčovat. Víza jsou tedy podle Fischera jednou z variant, která není vyloučená. 

Od letošního ledna do dubna přiletělo do Kanady 1077 Romů z Česka. Za celý loňský rok jich bylo 861. Během prvních tří měsíců letošního roku uspělo s žádostí 34 Čechů. Kanadský deník The Sun v první polovině června napsal, že útulky pro žadatele o azyl v jižním Ontariu jsou přeplněné. Čeští Romové podle listu zaplavují Toronto, oblast Peel a Hamilton, aby unikli neonacistickému bití a zápalným bombám. Za loňský rok požádalo v Kanadě o azyl kvůli údajné diskriminaci 853 českých Romů.

Právě příliv žadatelů o azyl před lety vedl k tomu, že Kanada víza v říjnu roku 1997 pro Čechy zavedla. Zrušila je pak v říjnu 2007.