Ztráta světových aerolinek v prvním čtvrtletí letošního roku činila více než tři miliardy dolarů (55 miliard Kč). Důvodem byl hlavně pokles poptávky po osobní i nákladní letecké přepravě způsobený ekonomickou recesí. Uvedlo to mezinárodní sdružení pro leteckou přepravu (IATA).

IATA současně varovala, že do výkonu aerolinek se zatím plně nepromítl nárůst cen ropy a pohonných hmot, který v dalších měsících výrazně zvýší výdaje firem. Ropa i pohonné hmoty za poslední dva měsíce zdražily o téměř 20 dolarů za barel a ve srovnání s koncem roku 2008 jsou nyní ceny vyšší o 75 procent. Sdružení zopakovalo, že za celý letošní rok očekává ztrátu leteckého průmyslu ve výši devět miliard dolarů. Loni ztráta činila 10,4 miliardy dolarů.

 

Nové transportní letadlo A400M odstartuje až napřesrok - čtěte ZDE

IATA také upozornila, že aerolinky se sice snaží snižovat náklady omezováním počtu letů, avšak zatím se jim nepodařilo snížit kapacitu na úroveň klesající poptávky, napsala agentura Reuters.

IATA zahrnuje zhruba 240 leteckých společností, které se na celkové mezinárodní letecké přepravě podílejí 94 procenty. Statistika sdružení nezahrnuje vnitrostátní přepravu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru