Zadlužení českých domácností u bank a finančních institucí během května vzrostlo o necelých sedm miliard korun na 922,6 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o více než 138,7 miliardy korun. Vyplývá to z úterních údajů České národní banky.

Zadluženost podniků v květnu meziročně stoupla o více než 25 miliard korun na 976,5 miliardy korun. 

Jednodenní vklady domácností meziročně vzrostly zhruba o 103 miliard korun na 770,6 miliardy korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně stouply o více než 129 miliard korun na 459,3 miliardy korun.

Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 letos v květnu zpomalil na 7,3 procenta z dubnových revidovaných 7,8 procenta.

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru