Zahraniční dluh České republiky, což je suma závazků se stavenou lhůtou splatnosti, na konci 1. čtvrtletí vzrostl meziročně o 135 miliard korun na 1,51 bilionu korun a představoval tak 40,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Na konci minulého roku činil dluh 1,556 bilionu korun, což znamená pokles o 45,7 miliardy korun.

"Pokles zahraničního zadlužení v prvním čtvrtletí je důsledkem splácení závazků u všech sektorů. Snížení nominální výše zahraničního dluhu však bylo částečně tlumeno kurzovým vývojem," uvedla ČNB.

Nejvíce se snížily zahraniční krátkodobé závazky bankovního sektoru, které se na celkové zahraniční zadluženosti podílejí z 29,6 procenta. Zahraniční zadlužení podnikového sektoru se zvýšilo na 51,8 procenta celkových závazků. Vliv kurzového vývoje podle ČNB převýšil čisté splácení krátkodobých dovozních závazků a závazků v rámci přímých investic.

Snížení držby vládních dluhopisů zahraničními investory vedl k poklesu zahraničního dluhu vlády. Zahraniční dluh vládního sektoru se snížil a tvoří 18,6 % celkového zahraničního dluhu. Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů došlo ke snížení stavu vkladů, půjček a dluhopisů.

 

Poměr mezi výší dlouhodobých zahraničních závazků veřejného sektoru a závazků soukromého sektoru se v prvním čtvrtletí nezměnil. Závazky soukromého sektoru zaujímaly 60,1 procenta celkové dlouhodobé zadluženosti, závazky veřejného sektoru 39,9 procenta.

Investiční pozice ČR

V prvním čtvrtletí letošního roku poklesl schodek investiční pozice České republiky vůči zahraničí o 30 miliard korun na 1576,4 miliardy korun. V meziročním srovnání došlo růstu pasiva o 127,3 miliardy korun. Výše schodku vztažená k HDP představuje 42,6 procenta. Zahraniční zadlužení České republiky se mírně snížilo na 1510,2 miliardy korun, tedy zhruba 40,8 procenta hrubého domácího produktu.

Podle sektorového členění se v nejvyšší míře navýšila zahraniční aktiva ČNB. Transakce s devizovými rezervami byly výsledkem realizovaných výnosů a kladného salda operací prováděných pro klienty ČNB.

Podíl zahraničních aktiv ČNB na celkových aktivech investiční pozice zaujímal 32,7 procenta. V sektoru obchodních bank poklesl stav depozit a úvěrů poskytnutých do zahraničí. Podíl pohledávek bankovního sektoru ve vztahu k zahraničí poklesl na 20,3 procenta celkových aktiv investiční pozice.

Růst aktiv z českých přímých investic v zahraničí souvisel především s výší podílu tuzemských vlastníků na reinvestovaném zisku v dceřiných společnostech a poskytnutými úvěry. V nižší míře se realizovaly investice do základního kapitálu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru