Vyšší ceny ropy, kovů a producenti komodit mohou pomoci k vyšším ziskům, především na ruském a polském trhu. Uvedl to investiční guru Mark Mobius řídící firmu Templeton Asset Management (TAM) na pondělní návštěvě burzy cenných papírů ve Varšavě. Ruský index Micex poklesl tento měsíc o třináct procent, což je podle Mobiuse jen "korekcí" a výhledy pro trh zůstávají nadále dobré.

"Nový býčí trh už začal," řekl Mabius, který spoluzodpovídá jako výkonný ředitel za správu 24 miliard dolarů aktiv nainvestovaných na rozvíjejících se trzích. "Hlavní trend směřuje vzhůru," dodal.

Rozvíjející se trhy obsadily v letošním roce všech deset předních příček nejvýkonnějších akciových indexů v čele s Peru , Srí Lankou a Čínou. MSCI Emerging Markets Index , jenž je souhrnným benchmarkem pro 22 rozvíjejících se ekonomik, od března letošního roku vzrostl o 34 procent.

Ruský index Micex se vyšplhal o 91 procent od jeho minima 24. října loňského roku. Investoři se vrátili poté, co ceny ropy výrazně vzrostly a rubl se zotavil z loňského 19procentního poklesu proti americkému dolaru.

Česká koruna je nadhodnocena

Mark Mobius však nemluvil jen o situaci na trzích, ale vyjádřil se také k jednotlivým měnám. Podle něj je polský zlotý vůči euru podhodnocený o 7 procent. Naopak je tomu ale o ruského rublu, české koruny a maďarského forintu - tyto měny jsou podle Mobiuse nadhodnoceny, napsala agentura Bloomberg.

Americký dolar by měl během letošního roku klesnout, jelikož Spojené státy stále tisknou další peníze, což snižuje důvěru v tuto měnu, míní Mobius.

Mobius ve svém vystoupení navazuje na dřívější vyjádření v tomto měsící, kdy uvedl, že Templeton usiluje o plné zainvestování na rozvíjejících se trzích a již učinil řadu nákupů na ruském trhu, napsal internetový server Patria Online.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru