Odborům v Česku důvěřuje pouze 37 procent občanů, což je nejméně od roku 2003. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Pokles důvěry do jisté míry souvisí s hospodářskou krizí a zvyšující se mírou nezaměstnanosti a obav o ztrátu zaměstnání.

"Jistý vliv na tento ukazatel má i obecné znechucení lidí z politické situace, které v několika posledních měsících zaznamenáváme," uvedla agentura. Lidé, kteří jsou spokojeni se současnou politickou situací, důvěřují odborům mnohem častěji.

"To, že v krizi odborům důvěřuje 37 procent lidí, vzhledem k omezeným možnostem odborů udržet pracovní místa, je slušný výsledek. Je i odrazem toho, že odbory se snaží bránit zaměstnance před zneužíváním krize, hledají v podnicích řešení, aby dopady na zaměstnance byly co nejmenší," sdělila mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová. Bez snahy odborářů by podle ní byl pokles důvěry hlubší.

Důvěra podle politické orientace 

Z analýzy vývoje důvěryhodnosti vyplynulo, že na podobně nízké úrovni byla důvěra už v květnu roku 1994 a také zhruba před šesti lety v září 2003. V ostatních letech se míra důvěry v odbory pohybovala spíše kolem úrovně 45 procent, na svém vrcholu byla podle výzkumů STEM v druhé polovině 90. let, kdy odborům důvěřovala polovina občanů.

Výrazné rozdíly v důvěře odborům jsou dány politickou orientací. Mezi lidmi levicově orientovanými projevuje důvěru odborům polovina, zatímco mezi těmi, kteří se zařazují do politického středu, 35 procent a mezi pravicově orientovanými 27 procent. Analogicky vypadá i důvěra v odbory podle stranických preferencí.

Naopak jen velmi málo výsledek souvisí s demografickými charakteristikami, zásadní nejsou ani rozdíly podle materiálního zajištění domácností.

Výsledky pocházejí z červnového výzkumu STEM na souboru 1282 občanů starších 18 let.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru