Globální poptávka po plynu v letošním roce poprvé za půl století klesne, oznámila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Slabý vývoj ekonomiky podráží nohy i spotřebě ropy  Kromě poklesu celosvětové poptávky plynu se v letošním roce sníží i cena.

V loňském roce se poptávka po plynu zvýšila o jedno procento. V prvním čtvrtletí letošního roku však v zemích OECD klesla o čtyři procenta a další pokles se očekává i ve zbývající části roku. "Poprvé za 50 let bude svět svědkem poklesu globální poptávky po plynu," uvedla IEA.

Spolu s poptávkou půjdou dolů i ceny. IEA odhaduje, že průměrná cena plynu se letos sníží na sedm až devět dolarů (130 až 167 Kč) za milion britských termálních jednotek (btu). Průměrné ceny z předchozích let EIA neuvedla.

Slabá poptávka, nízké ceny, regulační zásahy a úvěrová krize podle IEA ohrožují nové projekty. To přináší i obavy o zajištění dostatečných dodávek na trh v dlouhém období, zvláště po oživení ekonomiky.

Agentura současně upozorňuje, že zajištění dodávek plynu z Ruska do Evropy je i nadále nejisté, a to i navzdory novému kontraktu mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftogazem. Ekonomická situace na Ukrajině je totiž velmi obtížná a není tak jisté, zda bude země každý měsíc schopna dostát svým závazkům. "IEA se proto vážně obává, že tok ruského plynu přes Ukrajinu může byt téměř kdykoliv přerušen," uvedl generální ředitel IEA Nobuo Tanaka.

Ropa jde dolů stejně jako plyn 

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) výrazně snížila odhad vývoje poptávky po ropě na středně dlouhé období. Společnost odůvodnila své rozhodnutí očekávaným slabým vývojem ekonomiky. Současně však varovala, že hrozba nedostatku dodávek na trh se pouze vzdálila, ne úplně vytratila. Podle nového dohadu se má poptávka v období let 2008 až 2014 zvyšovat ročně v průměru o 0,6 procenta, tedy 540 000 barelů denně. Celková poptávka by v roce 2014 měla činit 89 milionů barelů denně.

V předchozím prosincovém výhledu IEA očekávala v letech 2008 až 2013 zvyšování poptávky o jeden milion barelů denně. Nejnovější výhled IEA vychází z předpokladu Mezinárodního měnového fondu, že ekonomický růst do roku 2012 stoupne na pět procent.

Podle horšího scénáře, kdy by tempo ekonomického růstu činilo jen tři procenta, IEA odhaduje naopak pokles poptávky. Ten by ve středně dlouhém období činil 140 000 barelů denně, tedy 0,2 procenta.

Ceny ropy dnes v Evropě stouply nad 69 barelů za barel, protože obchodníci očekávají, že nové makroekonomické údaje tento týden potvrdí zlepšení stavu americké ekonomiky. Ve srovnání s loňským rokem jsou však nyní ceny poloviční, napsaly agentury AP a Reuters.