Jednasedmdesátiletý finančník Bernard Madoff byl za rozsáhlé finanční podvody odsouzen na 150 let vězení. Soudce Denny Chin tak vyhověl požadavku prokuratury, která si vysoký trest vyžádala.

Sám Madoff u soudu řekl, že nemá žádnou omluvu. "Nežádám o odpuštění," prohlásil finančník předtím než mu soudce Chin sdělil rozsudek. Finančník také v soudní síni uvedl, že podvedl i své sourozence, své dva syny i manželku.

"Ten podvod je naprosto ohromující," komentoval případ soudce, který si vyslechl rozzlobené klienty. Když některé Madoffovy oběti předstoupily před soudce, aby mu v roli svědků vylíčily, jak je Madoff finančně zruinoval, finančník měl jen sklopené oči.

"Trápí mě, když vidím tu bolest a utrpění, které jsem způsobil," řekl."Nemohu vám poskytnout omluvu za své chování," řekl Madoff klidným hlasem. "Jak se dá omluvit tisícům oklamaných investorů, kteří mně svěřili své celoživotní úspory?"

Ve chvíli, kdy soudce vyhlásil trest, pak nabitý sál soudní síně propukl v aplaus. Trest je skoro šestkrát delší než bylo v minulosti vyměřeno manažerům společností WorldCom a Enron.

Soudní divadlo

Soud s finančníkem začal za mimořádné pozornosti médií i veřejnosti v New Yorku. Již dlouho před začátkem už byly před budovou federálního soudu na Manhattanu vedle novinářů i desítky svědků a poškozených. Lidí, kteří chtěli soud s Madoffem vidět, byly stovky. Kapacita soudní síně, kde se přelíčení konalo, přitom byla pouze 250 míst.

Soudce Denny Chin po zahájení přelíčení řekl, že úřad amerického federálního kurátora pro obžalovaného finančníka žádá trest 50 let vězení.

Prokuratura naopak požadovala, aby Madoff dostal za zpronevěru až 65 miliard dolarů (asi 1,2 bilionu Kč), ke které se přiznal letos v březnu, až 150 let vězení.

Naopak Madoffův obhájce Ira Sorkin se snažil soudce přesvědčit, aby finančníka poslal za mříže pouze na 12 let. Pokud se prý přihlédne k průměrné délce lidského života, mohl by se Madoff teoreticky dožít 83 let. Adekvátní trest, který by splnil společenskou úlohu, by podle Sorkina bylo 12 let. I tak by to prý mohl být pro Madoffa trest doživotní.

Hrozba: 150 let a 170 miliard dolarů

Úřad prokuratury odevzdal soudu dokumenty s požadavkem 150letého trestu ve vězení a pokuty 170 miliard dolarů. Pro jedenasedmdesátiletého Madoffa by nejspíše i nižší trest znamenal doživotí. Podle Madoffova právníka by byl pro někdejšího magnáta přiměřený trest pouze 12 let vězení.

"Vzhledem k enormní sumě finančních prostředků, které ukradl a počtu obětí, trest bude velmi vysoký" uvedl federální právník Paul Radvany.

Podvod století

Policie zatkla bývalého magnáta na konci loňského roku. V březnu byl obviněn z 11 trestných činů, především z rozsáhlých podvodů při obchodování s cennými papíry, ale i z podvodů při převodu peněz, praní špinavých peněz nebo křivého svědectví.

Madoffův případ je podáván jako podvod století. Jeho investiční společnost Bernard L. Madoff Investment Securities fungovala na principu pyramidové hry takzvaného Ponziho schématu, někdy označované jako letadlo.

V minulosti byl i šéfem společnosti Nasdaq Stock Market, která je organizátorem trhu cenných papírů. Finančník byl zadržen koncem loňského roku, když se svým synům přiznal, že úspěch jeho investiční společnosti je "jedna velká lež". V březnu se Madoff k podvodu přiznal také úřadům a od té doby byl ve vazbě.

Aby Madoff byl schopen alespoň částečně hradit pohledávky, požaduje justice, aby přišel o veškerý majetek včetně nemovitostí, investic, akcií, automobilů a plavidel. Madoff si pořídil mimo jiné lukrativní nemovitosti na newyorském Manhattanu a na Floridě.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru