Společnost Jablonex Group končí s výrobou skla v Železném Brodě. Před koncem června dostalo výpověď 167 tamních zaměstnanců, další mají smlouvy na dobu určitou. Výroba ve sklárně se zastaví na konci prázdnin, řekl toto pondělí odborový předák Miroslav Kotrba. Ještě v době vzniku skupiny Jablonex Group zaměstnávalo Železnobrodské sklo kolem 1150 lidí, dnes jich tam podle Kotrby zůstává zhruba 240. Výpovědi podle něj dostali i další zaměstnanci skupiny.

Podle pondělní liberecké přílohy Mladé fronty Dnes zůstane v železnobrodské sklárně jen několik údržbářů. Jablonex tak pokračuje v restrukturalizaci. Každý měsíc propouští desítky lidí. Ještě v roce 2005, kdy skupina vznikla spojením pěti sklářských a bižuterních podniků Jablonecka, zaměstnávala kolem 3900 lidí, dnes je jich podle Kotrby sotva třetina. V minulosti propuštění skláři nacházeli většinou nové uplatnění v automobilovém průmyslu, i ten je ale nyní v útlumu, a tak mnoho šancí najít nové uplatnění nemají. Na každé volné místo připadá 20 uchazečů.

Problém jménem provozní financování

"Důvodem současného propouštění ale není nedostatek zakázek, ty v poslední době přibývají, problémy ale dělají banky, které prakticky zastavily provozní financování," řekl Kotrba. To nedávno řekl i personální ředitel Josef Klofec. Podle neoficiálních informací je přitom hospodaření Jablonexu v posledních měsících díky důsledné restrukturalizaci a snižování nákladů v černých číslech.

Železnobrodské sklo bylo tradičně zaměřeno na výrobu skleněných perel a bižuterie, vyrábělo i hutně tvarované sklo a svítidla. Tato výroba se ale v podstatě zastavila už před rokem. Ještě kolem roku 2001 se v Železném Brodě uskutečňovaly zakázky za zhruba půl miliardy korun a hospodaření bylo ziskové, v posledních letech byla ale výroba stále ztrátovější, proto se ji vlastník rozhodl ukončit. V minulosti už skupina ukončilo třeba výrobu vánočních ozdob, nebo zavřela sklárnu v Lučanech nad Nisou.

Jablonex Group patří k největším výrobcům bižuterie na světě. Skupina se zaměřuje na výrobu sklářské suroviny, bižuterních polotovarů, zejména perlí, a hotové bižuterie. Její součástí je i jediná česká mincovna. Uskupení vzniklo na podzim 2005 spojením Ornely, Jablonexu, Bižuterie České Mincovny, Železnobrodského skla a Bohemian Jewelery. Loni v srpnu se ale akcionáři rozhodli nabídnout firmu k prodeji, protože se rozcházeli v názoru, jak ji vést v boji se silnou korunou a asijskou konkurencí. O akcie sklářské skupiny s dvoumiliardovým obratem se ucházelo 20 zájemců. Prodej ale zkomplikovala hospodářská krize. Jednání stále pokračují.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru