Rozsah, trvání a povaha Madoffových zločinů podle žalobců zasluhuje nejpřísnější trest. Americká federální justice požaduje pro finančníka Bernarda Madoffa za zpronevěru desítek miliard dolarů trest 150 let vězení a pokutu 170 miliard dolarů. Madoff by si měl rozsudek vyslechnout v pondělí 29. června.

Úřad prokuratury oznámil, že v pátek odevzdal soudu dokumenty s požadavkem 150letého trestu vězení. I nižší trest by pro jedenasedmdesátiletého Madoffa znamenal doživotí. Podle Madoffova právníka by byl pro někdejšího magnáta přiměřený trest pouze 12 let vězení.

Madoffa zatkla policie na konci loňského roku poté, co svým synům oznámil, že jeho obchody jsou jen "velkým podvodem". V březnu byl obviněn z 11 trestných činů, především z rozsáhlých podvodů při obchodování s cennými papíry, ale i z podvodů při převodu peněz, praní špinavých peněz nebo křivého svědectví. Celkem zpronevěřil až 65 miliard dolarů (asi 1,3 bilionu korun). K činům se poté přiznal.

Aby Madoff byl schopen alespoň částečně hradit pohledávky, požaduje justice, aby přišel o veškerý majetek včetně nemovitostí, investic, akcií, automobilů a plavidel. Madoff si pořídil mimo jiné lukrativní nemovitosti na newyorském Manhattanu a na Floridě.

Madoffův případ je označován jako podvod století. Finančník se těšil výborné pověsti a do jeho investiční společnosti vložila peníze řada bohatých a známých lidí, včetně věhlasných nadací. V minulosti byl i šéfem společnosti Nasdaq Stock Market, která je organizátorem trhu cenných papírů.

  

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru