Zástupci Evropské unie, Ukrajiny, Ruska a mezinárodních měnových institucí se v pondělí na jednáních v Bruselu pokusí nalézt řešení, které by pomohlo Ukrajině zaplatit za dodávky ruského plynu mířícího do Evropy. Zdroj z Evropské komise v pátek novinářům řekl, že EU uvažuje o zprostředkování půjčky ve výši 4,2 miliardy dolarů (zhruba 77,5 miliardy korun) Ukrajině.

Tyto prostředky by měly jít na nákup plynu, který bude skladován v ukrajinských zásobnících. Půjčku, která by měla odvrátit možné opakování plynové krize z počátku roku, by mohly poskytnout mezinárodní finanční instituce včetně evropských bank. Přes Ukrajinu jde 80 procent plynu, který ruský Gazprom posílá do Evropy.

Podle zdroje z EK by pondělní jednání mělo být první ze sedmi setkání, na kterých se všechny strany pokusí najít řešení. "Nyní nejde o rusko-ukrajinský spor, ani o plynovou krizi. Těmito setkáními se oběma věcem snažíme předejít," dodal zdroj. Podle něj se nicméně řešení neočekává v horizontu týdnů, nýbrž spíš měsíců.

Potřeba půjčit čtyři miliardy dolarů

Ukrajinský podnik Naftogaz v dubnu a květnu naplňuje zásobníky plynem, který má zajistit dostatečné dodávky pro zimní spotřebu v Evropě. Za plyn má platit každý měsíc, respektive každého sedmého v měsíci. Premiérka Ukrajiny Julija Tymošenková ovšem zhruba před týdnem uvedla, že země potřebuje na nákup ruského plynu do zásobníků půjčit čtyři miliardy dolarů. Naftogaz hovoří o sumě 4,2 miliardy.

Rusko v poslední době opakovaně Evropu varovalo před novými výpadky dodávek, pokud Ukrajina nesežene peníze, aby do podzemních zásobníků načerpala dostatek plynu pro plynulé zásobování během zimy.

Letos v lednu kvůli výpadkům několik evropských zemí ocitlo uprostřed mrazivé zimy zcela bez dodávek plynu, který je využíván mimo jiné i k topení. Jedním z nejvíce postižených států bylo Slovensko a Bulharsko.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru