Ministři životního prostředí Evropské unie se ve čtvrtek předběžně dohodli na razantním snižováním emisí u velkých průmyslových podniků. ČTK to dnes řekl diplomatický zdroj. Nové emisní standardy, které počítají se zavedením nejmodernějších technologií, budou muset například elektrárny splňovat do roku 2016. V některých případech ale bude možné využít výjimky až do roku 2020.

Směrnice o průmyslovém znečištění, známá také pod zkratkou IPPC, by se měla dotknout celkem 52.000 průmyslových podniků v Evropské unii, z nichž má v současnosti ale jen zhruba polovina příslušné povolení ke svému provozu. Pravidla pro provoz průmyslových podniků se navíc napříč členskými státy liší, nová legislativa je má sjednotit.

Průmyslové podniky však nemají jen snížit emise skleníkových plynů, jak o to EU usiluje v boji s klimatickými změnami, ale nové standardy se týkají i znečištění vodních zdrojů či půdy.

 

 

Předběžnou dohodou však projednávání směrnice na evropské půdě nekončí. Do projednávání je totiž zapojen i Evropský parlament, s nímž musí členské státy najít shodu. Ani mezi nimi však nepanuje jednota, podle informací ČTK dnešní souhlas nebyl jednomyslný, ale EU jej získala kvalifikovanou většinou. Některé země totiž kritizují, že nová směrnice přináší i velké finanční náklady.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru