Evropská komise zahájila řízení proti České republice u Evropského soudního dvora kvůli nepřevedení směrnice týkající se obchodních společností a jejich správy do národních právních předpisů. Ve čtvrtek o tom informovalo tiskové oddělení EK. Výkonný orgán unie kvůli podobným problémům varoval i Francii a Lucembursko.

Komise zahájila řízení proti Praze konkrétně kvůli neprovedení směrnice o povinnosti zachovávat průhlednost společností s kótovanými akciemi do vnitrostátních právních předpisů. Cílem směrnice je zlepšit kvalitu informací poskytovaných investorům. Jde především o podnikatelské výsledky společností, jejich finanční situaci a změny v majetkových poměrech jednotlivých firem.

Směrnice například stanoví, že všichni emitenti cenných papírů musí poskytovat roční finanční zprávy do čtyř měsíců po skončení rozpočtového roku, dále že akcionáři musejí obdržet podrobnější půlroční finanční zprávy nebo že emitenti dluhopisů musí zveřejňovat půlroční zprávy.

Nedostatečné chránění spotřebitele

Evropská komise však nemá obavy jen z nepřevedení směrnic týkajících se obchodních soplečností, ale také má obavy, že české zákony nedostatečně chrání spotřebitele, kteří si objednávají zboží z katalogu. Brusel ve čtvrtek proto s Českem zahájil takzvané řízení pro porušení povinnosti, které může skončit až žalobou u Evropského soudního dvora v Lucemburku a případnou finanční sankcí.

Češi podle komise nepřevedli do národní legislativy všechna ustanovení evropské směrnice, která upravuje práva spotřebitelů. Jejím základem je přitom ustanovení, že pokud se během prvních dvou let od dodání na zakoupeném zboží objeví vada, nese odpovědnost prodávající a spotřebitel má nárok na opravu nebo výměnu zboží. Za určitých podmínek může spotřebitel místo toho získat přiměřenou slevu z kupní ceny nebo může odstoupit od smlouvy.

Češi ale nejsou v unii jedinými, kteří mají s ochranou spotřebitelů problémy. Evropská komise ve čtvrtek v tomto případě zahájila řízení hned s devíti členskými státy EU. Důvod nespokojenosti Bruselu však není ve všech případech stejný.

Komisi se nelíbí, že například spotřebitel, který vrací vadný MP3 přehrávač v Lotyšsku, by mohl být povinen zaplatit dopravné nebo že spotřebitel v Řecku může ztratit všechna svá práva vůči prodávajícímu v případě, že neodmítne převzít automobil z důvodu zjevné vady ihned při jeho předání.

Vnitřní trh s plynem a elektřinou

Další právní kroky, které Evropská komise ve čtvrtek zahájila, jsou vůči 25 z 27 států Evropské unie, včetně Česka a Slovenska, za to, že nenaplňují unijní normy týkající se vnitřního trhu s plynem a elektřinou. Pokud členské země nesjednají nápravu, hrozí jim, že by nakonec mohly skončit před Evropským soudním dvorem, kde by jim pak mohla hrozit až vysoká pokuta.

Evropská komise varovala Českou republiku a několik dalších států kvůli administrativním nedostatkům, které by podle výkonného orgánu unie mohly ohrozit pěstování rostlin a zemědělských plodin v EU. Komise zaslala Česku takzvané odůvodněné stanovisko, což je poslední krok před tím, než EK případně rozhodne o zahájení řízení u Evropského soudního dvora.

Podle EK Česko oficiálně neoznámilo, jak převedlo do vnitrostátních předpisů unijní směrnici, která definuje ochranná opatření zaměřená proti šíření organismů nebezpečných pro rostliny nebo rostlinné produkty. Vedle Česka jsou hříšníky i Itálie, Portugalsko, Finsko a Velká Británie.