Předlužené sklárny Sklo Bohemia přestaly vyrábět koncem loňského září, tehdy v nich pracovalo přes 1200 lidí. Nezaměstnanost na Světelsku od té doby stoupla více než trojnásobně na 18,6 procenta. Skláři ubývají z evidence havlíčkobrodského úřadu práce velmi pomalu, řekl ve čtvrtek ředitel úřadu Martin Kouřil. Na začátku února, po poslední velké vlně propouštění ve sklárnách, bylo bez práce kolem 700 sklářů.

"Lidé pořád oddalují nástup do práce, protože věří, že sklárny se co nejdřív znovu otevřou," řekl světelský místostarosta Josef Böhm. Upozornil na to, že i tak budou místa pouze pro necelou třetinu nezaměstnaných sklářů. Firma Vivaria, která zvítězila ve výběrovém řízení na prodej závodu, plánuje zaměstnat 180 lidí.

Sociální situace se teprve zhorší

Na Světelsku je bez práce celkem 1100 lidí. Skláři, kteří po krachu skláren ještě nenastoupili do jiné firmy, se na regionální nezaměstnanosti podílejí skoro polovinou. Kvůli hospodářské krizi nové zaměstnání v této části kraje skoro není možné najít, lidé hodně jezdí jinam, i do Prahy. Na konci května bylo v celém okresu pouze 192 volných pracovních míst, na jedno místo připadalo 24 uchazečů o práci.

Rekvalifikační kurzy už absolvovalo 227 bývalých sklářů, kurzy stále pokračují. Skláři se přeškolují na svářeče a řidiče, ženy mají zájem pracovat v sociálních službách a vést účetnictví, žádané jsou počítačové kurzy. Necelá desítka nezaměstnaných teď ve Světlé vypomáhá při úklidu města.

Světelská radnice zatím nezaznamenala zásadnější dopad vysoké nezaměstnanosti na chod města. Výrazněji nestoupl ani počet dlužníků, ačkoliv poslední platy dostali skláři za loňský srpen. Böhm poznamenal, že městu většinou dluží občané, kteří měli dluhy i před rokem. Zhoršení sociální situace ve městě lze ale podle něj očekávat v nejbližších týdnech, protože mnoha sklářům skončí nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Podle úřadu práce nebudou mít od července na tuto podporu nárok skláři, jimž skončil pracovní poměr k 31. lednu a jsou mladší 50 let. Skláři ve věku od 50 do 55 let ji budou pobírat do konce září, a těm ještě starším trvá nárok do konce roku. V lednu ze skláren odešlo asi 600 pracovníků.

Zasáhne vláda

Z největších finančních problémů by sklářům mohla pomoci novela insolvenčního zákona, již 17. června schválil Senát. Novela pamatuje zvláštní pasáží také na skláře ze skupiny Bohemia Crystalex Trading, do níž Světlá patřila, a pracovníky dalších firem, na které byl podán insolvenční návrh od loňského 1. září. Žádost o vyplacení sedmi měsíčních platů budou moci podat do dvou měsíců od nabytí účinnosti novely.

Pro světelské skláře bude platby zajišťovat havlíčkobrodský úřad práce. "Organizačně se už připravujeme, bude to obrovský nápor," uvedl Kouřil. Dodal, že jakmile zákon vyjde ve sbírce zákonů, zveřejní úřad postup, jak mají skláři podat žádost a jakým způsobem jim bude finanční plnění vypláceno.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru