Nejdříve v roce 2015 se podaří německé ekonomice napravit všechny škody způsobené finanční krizí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na neměckou asociaci komerčních bank BDB.

BDB ve zprávě uvedla, že se už hospodářství v recesi odrazilo ode dna. Bude se však nejdříve potýkat z dlouhodobou kocovinou a asociace také nesouhlasí s optimistickými prognózami, které udávají rychlé uzdravení.

"Věřit, že po tak prudkém pádu nastane normální silné ekonomické uzdravování, je nevěrohodné," dodala BDB.

Podle oficiálních prognóz by měla německá ekonomika letos klesnout o šest procent, a to je nejhorší výsledek od druhé světové války.

Prognózy OECD

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává stejné výsledky a podle ní letos klesne německý hrubý domácí produkt o šest procent. Propad výroby totiž v Německu začátkem roku akceleroval a zdá se, že výroba bude klesat i po zbytek letošního roku, i když zřejmě pomaleji než dosud. K růstu se zřejmě ekonomika vrátí až během příštího roku.

V Německu se také prudce zvýší míra nezaměstnanosti, kterou OECD letos odhaduje na 8,7 procenta. Loni činila 7,3 procenta. Situace na trhu práce se zřejmě vyhrotí až během příštího roku, kdy organizace počítá v Německu s mírou nezaměstnanosti 11,6 procenta. Nezaměstnanost ale bude problémem v celé eurozóně, kde by měla příští rok vystoupit až na 12 procent.

Finanční krize postihla Německo obzvlášť těžce, protože globální recese snížila zahraniční poptávku po německém zboží, jako jsou auta, spotřebiče a stroje. Vývoz je hlavním pohonem růstu německé ekonomiky.

BDB dodala, že počet nezaměstnaných bude i nadále výrazně růst. Asociace odhaduje, že v příštím roce se množství nezaměstnaných zvýší na 4,6 milionu z 3,7 milionu, což zvýrazní tlak na spotřebitelskou důvěru i veřejné finance.