Letiště Praha spustí v pátek systém odbavení pomocí mobilního telefonu. Jako první jej využijí aerolinie Air France-KLM; cestující budou moci palubní vstupenku v mobilu použít poprvé na lince Praha - Amsterodam.

Pro využití nové služby je nutné mít telefon s internetovým prohlížečem. Cestující se přihlásí k odbavení pomocí webových stránek leteckých společností a po vyplnění všech potřebných údajů obdrží elektronickou palubní vstupenku s bezpečnostním čárovým kódem.

Telefon pak stačí jen přiložit ke čtečce při bezpečnostní kontrole a nástupu do letadla. Cestovat takto mohou i lidé se zavazadly, odloží je na speciální samoobslužné přepážce.

Odbavení mobilem je výhodné, brzy se připojí další aerolinky 

"Zavedení tohoto systému v sobě snoubí ekonomické výhody s šetrností k přírodě, na kterou klademe velký důraz,“ řekl generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák.

Po Air France-KLM nabídne počátkem července odbavení mobilem také Lufthansa a Austrian Airlines, v jednání je Iberia.

odbavení mobilem na letišti

A co ČSA? "Na projektu intenzivně pracujeme, jeho spuštění v této letní sezóně není reálné. S jeho zavedením ale rozhodně počítáme," uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková.


Odbavení pomocí mobilu je dalším z kroků, který vytlačuje z leteckého cestování papír. Na řadě světových letišť je běžné. Po nedávném zrušení papírových letenek zůstane jediným nezbytným papírovým dokladem průkaz totožnosti.

Podle Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA) by možnost odbavení pomocí čárových kódů měla být zavedena u všech leteckých společností do konce roku 2010.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru