Městský soud v Praze ve středu zamítl žalobu japonské Nomury na ČSOB kvůli zkrachovalé IPB. Nomura ve sporu požadovala po ČSOB a její mateřské KBC přibližně jednu miliardu eur za údajné nekalé soutěžní jednání, kvůli kterému přišla japonská banka o IPB. Vyplývá to z informací, které potvrdil mluvčí Nomury v ČR Jiří Hrabovský.

"Nejsme s výsledkem spokojeni, nicméně počkáme na písemné vyhotovení rozhodnutí soudu. Následně se rozhodneme, jaké kroky učiníme dál," uvedl Hrabovský.

Spor od roku 2002

Žalobu Nomura podala v červnu 2002 s tím, že při převzetí IPB byla porušena pravidla hospodářské soutěže. Spor nespadá do kategorie mimosoudních dohod mezi ČR a Nomurou.

Do roku 2006 stát vedl s bývalým majitelem IPB, japonskou společností Nomura, řadu soudních sporů. Japonská banka původně požadovala až 40 miliard korun. Česko naopak v jiné arbitráži po Nomuře chtělo 111 miliard korun jako náhradu škody, již Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB. V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky ale nebyla určena. V listopadu 2006 Česko podepsalo s Nomurou smír, podle kterého měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun. Nakonec Česká republika Nomuře zaplatila 3,6 miliardy korun.

V souvislosti s pádem IPB byly vedeny i další spory. Například loni v prosinci Vrchní pražský soud zamítl odvolání ČSOB proti rozhodnutí Městského soudu v Praze v takzvané kauze "České pivo". Městský soud odmítl v říjnu 2006 žalobu ČSOB napadající obchodní transakce Nomury s akciovými podíly Plzeňského Prazdroje a Pivovaru Radegast v letech 1998 a 2000. ČSOB se v případu "České pivo" domáhala odškodného asi 24 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru