S největším zadlužením ve své poválečné historii má příští rok hospodařit Německo. Návrh rozpočtu na rok 2010, který podle agentury DPA na svém středečním zasedání schválil kabinet kancléřky Angely Merkelové, počítá s novým zadlužením ve výši 86,1 miliardy eur (zhruba 2,25 bilionu korun). Vláda schválila i střednědobé finanční plánování pro období 2009 až 2013, v němž počítá s rekordními dodatečnými dluhy v objemu přes 310 miliard eur.

Rozpočtové plány definitivně schválí až nová vláda, která vzejde ze zářijových voleb do Spolkového sněmu. Německý ministr financí Peer Steinbrück však nevidí k rekordnímu zadlužování alternativu. Výše nového zadlužení pro příští rok je podle něj "ojedinělé a snad také ojedinělým zůstane".

Příští německá vláda musí počítat s celkovým novým zadlužením státu až ve výši kolem 100 miliard eur. K samotnému rozpočtovému schodku se přidruží úvěry poskytnuté ze státních záchranných fondů pro podniky a banky, například z fondu pro stabilizaci finančních trhů (SoFFin).

Dodatečné zadlužení státu letos přesáhne čtyřicetimiliardový rekord z roku 1996, kdy byl ministrem financí v konzervativně-liberální vládě kancléře Helmuta Kohla Theo Waigel. Podle vládního návrhu bude jenom daňový výpadek příští rok obnášet 41,6 miliardy eur. Promítnou se do něj i daňové úlevy v celkovém objemu přes 20 miliard eur, které jsou součástí balíčků na stimulaci ekonomiky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru