Nový průzkum potvrdil, že bankovní účet v Česku je ve srovnání se zahraničím drahý.

Průměrný Čech zaplatil za vedení účtu loni nejvíc z pěti sledovaných zemí. Roční náklady činily zhruba 63 eur, což odpovídá přibližně 1575 korunám. Měsíčně to vychází na 130 korun. Nejlevnější ze skupiny zemí, které společnost Scott & Rose analyzovala, je Maďarsko, kde průměrné náklady lehce překročily 42 eur. Levnější než Česko je i Rakousko. Průměrný Rakušan zaplatil ročně asi 59 eur.

Rakousko: bankomaty zdarma 

V průzkumu analytici Scott & Rose zprůměrovali ceny balíčkových účtů určených pro běžného klienta a přepočítali je na eura podle kurzu z října loňského roku. Do výpočtů zařadili pouze banky s největším podílem na trhu. Rakousko se od čtveřice postkomunistických států v mnohém odlišuje. „Zatímco u našich jižních sousedů jde většina nákladů na vedení účtu, v ostatních státech jsou náklady rozděleny do více položek," vysvětluje Michal Mošnička ze Scott & Rose.

Rakušan zpravidla neplatí nic za výběry z bankomatů, ale v Maďarsku za ně klient vydá ročně průměrně 12 eur a v Česku 7 eur. Vedení účtu je naopak podle jiných průzkumů velmi levné ve skandinávských zemích, Belgii nebo Francii. V těchto zemích jsou ale zase dražší platby nebo nestandardní požadavky jako například zablokování karty.

Vyjádřeno v eurech, ve většině zemí náklady na účet oproti roku 2007 vzrostly. Na Slovensku například o 36,5 procenta a v Česku o víc než 10 procent. Mohou za to ale hlavně pohyby kurzu. Když se totiž náklady přepočtou na domácí měnu, je zdražení mnohem mírnější. V Česku jen o necelé procento. Vzhledem k inflaci se tedy vlastně jedná o zlevnění.

Zdražování na pobočkách 

Jednoznačným trendem poslední doby je zdražování služeb na pobočkách a zlevňování úkonů zadávaných on-line. V nejrůznějších srovnáních nákladů na bankovní účet Česko tradičně dopadá špatně. Většina průzkumů ale pouze popisuje, kolik zaplatí za služby průměrný klient.

Průzkumy už neřeší, jestli se klient chová efektivně. „Češi by mohli výrazně ušetřit, kdyby více používali služeb internetového bankovnictví. V České republice se pořád zbytečně chodí na pobočku a lidé často vybírají z bankomatu," říká Jiří Briford z poradenské společnosti Capgemini, která analyzuje bankovní i pojišťovací trh. Kdyby podle něj přijel průměrný Američan do Čech, s velkou pravděpodobností by zaplatil na službách méně než Čech.

Speciální téma Banka roku a Pojišťovna roku ve čtvrtečních Hospodářských novinách

ctete-v-ctvrtecnich-HN
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru