Vítězem 1. ročníku soutěže Hospodářských novin a vydavatelství Economia o Nejlepší banku 2009 se stala UniCredit Bank. Na druhém místě za UniCredit Bank skončily Komerční banka a Česká spořitelna. Soutěž vyhlásily HN začátkem dubna.

V stejné soutěži pojišťovacích ústavů pak titul Nejlepší pojišťovna 2009 získala Česká pojišťovna. Na druhém místě skončila ČSOB Pojišťovna a třetí místo patří Allianz.

Novinku od ostatních soutěží podle organizátorů odlišuje kombinace vyhodnocení produktové řady a služeb a zapojení ekonomických výsledků, které provádí finanční analytická společnost Scott & Rose.

Cílem soutěže bylo přinést nový přístup srovnání bankovních a pojišťovacích domů. „Ten je založený na hodnocení nejen z pohledu klienta, ale také samotného vlastníka. V první fázi je nominováno deset bank a deset pojišťoven, které svým klientům nabízejí nejlepší produkty a služby,“ dodaly HN.

UniCredit Bank zabodovala efektivitou

Vítězství přinesla UniCredit Bank vysoká efektivita jejích zaměstnanců, když každý ze zhruba 1600 lidí v přepočtu z celkových výsledků banky přinesl vloni tržby za více než deset milionů korun. Je to zhruba dvakrát tolik než činí průměr v českých bankách.

"Vítězství České pojišťovny se možná čekalo, ale nebylosamozřejmé. Největší tuzemský ústav prokázal své kvality jak v přístupu ke klientům, tak v ekonomických ukazatelích. UniCredit vítězstvím překvapil mnohem více. O jeho první příčce rozhodly vysoké hodnoty u hospodářských a obchodních kritérií, zejména efektivnosti a kvality úvěrů,“ uvedl Michal Mošnička ze společnosti Scott & Rose, která dlouhodobě analyzuje bankovní a pojišťovací trh v České republice. 

„Některé dílčí výsledky byly velmi zajímavé. Kdo by třeba řekl, že Volksbank má nabídku produktů širší než Komerční banka, nebo že nevýhodnější úroky v oblasti spoření a úvěrů nabízí LBBW,“ doplnil informace Martin Jašminský, zástupce šéfredaktora Hospodářských novin, které jsou vyhlašovatelem soutěže.

Kromě hlavních kategotií byly vyhlášeny i kategorie Bankovní inovátor 2009 a Pojišťovací inovátor 2009. Banky a pojišťovny do nich samy nominovaly své produkty, služby nebo strategie, jež nejsou na českém trhu obvyklé, a které považují v porovnání s konkurencí za výjimečné.

Hlasy veřejnosti rozhodly, že tuto cenu mezi bankami letos získala se svým Osobním účtem Česká spořitelna. Ve stejné kategorii mezi pojišťovnami se největší počet hlasujících vyjádřil pro Životní pojištění Invest&Live od pojišťovny Aegon.  

České banky vydělávají

Zisky českých bank v porovnání s mnoha zahraničními finančními ústavy byly loni mimořádné. Příchod krize se do nich výrazně nepromítl. Čistý zisk celého sektoru vloni přesáhl 45,5 miliardy korun.

Oproti předcházejícímu roku to bylo o miliardu a půl méně, ale v nižším výsledku se promítl hlavně odpis ČSOB. Dařilo se přitom ostatním velkým i středním bankám. Například Česká spořitelna zvedla výdělek o více než třicet procent na rekordních 15,81 miliardy korun.

Komerční banka zvýšila čistý zisk na 13,2 miliardy z předloňských 11,2 miliardy korun. UniCredit Bank zaznamenala nárůst čistého zisku o více než dvě třetiny na 4,91 miliardy korun. A více než o třetinu na 1,4 miliardy korun vzrostl také zisk Raiffeisenbank.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru