Elektrárenská společnost ČEZ tento čtvrtek podepíše smlouvu na výstavbu paroplynové elektrárny v Počeradech. Informovala o tom mluvčí firmy Eva Nováková, další podrobnosti neuvedla. Podle dřívějších informací bude instalovaný výkon nového zdroje přibližně 800 megawattů. Elektrárna v Počeradech má být prvním velkým paroplynovým zdrojem v ČR.

ČEZ považuje za zásadní výhodu plynových elektráren jejich vysokou flexibilitu při pokrytí odběrových špiček. Takový zdroj může být podle mluvčího společnosti Ladislava Kříže připojen k síti za několik minut po spuštění a zhruba za čtvrt hodiny může být plynová turbína na plném výkonu.

Dosluhující uhelnou elektrárnu v Počeradech chtěl ČEZ původně nahradit třemi novými tepelnými bloky. Jednal kvůli tomu o koupi Mostecké uhelné společnosti, jejíž důl Vršany měl pro zdroj zajistit přísun uhlí. Jednání ale na konci předloňského roku ztroskotala.

Plyn na postupu

Paroplynovou elektrárnu ČEZ plánuje i v sousedství Úžína u Ústí nad Labem, společnost ale nedávno uvedla, že zatím nemá hotový projekt. Stavební povolení z roku 1996 zde má firma na elektrárnu s výkonem 220 MW. Elektrárnou na plyn s výkonem 800 MW chce ČEZ nahradit dožívající uhelné zdroje i v Mělníku, plynovou elektrárnu o stejném výkonu podle informací médií chystá společně s firmou KKCG podnikatele Karla Komárka i na jižní Moravě.

Výstavbu plynové elektrárny plánuje i Pražská energetika (PRE). Zahájit ji chce v letošním roce v pražských Bohnicích. Zdroj má mít výkon 45 MW, spuštění zařízení firma předpokládá napřesrok. Záměr vybudovat plynové zdroje elektřiny s celkovou kapacitou až 200 MW oznámila už dříve také finanční skupina J&T.

ČEZ expanduje za hranice

ČEZ chystá výstavbu plynových zdrojů i v zahraničí. V prosinci 2007 založily ČEZ a maďarská firma MOL společný podnik CM European Power International, který se zaměřuje na investice do plynových elektráren v Maďarsku, Chorvatsku, Slovinsku a na Slovensku. První významnou investicí je plánovaná výstavba dvou paroplynových cyklů v rafinerii skupiny MOL v Bratislavě a v Maďarsku v rafinérii Százhalombatta. V obou případech bude instalovaný výkon elektráren stejně jako v Počeradech kolem 800 MW.

Kvůli problémům s dodávkami ruského plynu do ČR přes Ukrajinu se však začaly ozývat výzvy k přehodnocení plánů na výstavbu plynových elektráren. Například letos v únoru tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman týdeníku Euro řekl, že výrobu elektřiny z plynu je třeba zvážit z hlediska energetické bezpečnosti. Poukázal přitom právě na plánovanou elektrárnu v Počeradech.

Podle údajů Energetického regulačního úřadu necelé dvě třetiny loni vyrobené elektřiny pocházely z uhelných elektráren, více než třetina z jádra. Z obnovitelných zdrojů pocházely zhruba čtyři procenta energie.