V současné době údajně neexistují záruky, že Rusko při dodávkách plynu opět nepřistoupí k politice vydírání. Řekl to v úterý ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Vydíráním Juščenko nazval lednové přerušení dodávek na Ukrajinu, kvůli němuž velká část Evropy byla bez ruského plynu.
 
"To, co se stalo v lednu, není problém jen pro Ukrajinu, ale pro celou Evropu. Nejsou zde žádné záruky, že tento druh vydírání přes zemní plyn se v budoucnu znovu neobjeví," řekl Juščenko v rozhovoru s agenturou Reuters. Moskva jako důvod přerušení dodávek plynu vždy uváděla, že Kyjev za odběr suroviny neplatí, nebo platí jen částečně a pozdě.
Juščenko řekl, že zhruba dvoutýdenní přerušení dodávek ruského zemního plynu letos v lednu nebyl problém tranzitu, ale spíše problém dodávek. "Myslím, že to byl jeden z prvků vydírání uplatněný nejen vůči Ukrajině, ale vůči všem evropským spotřebitelům," dodal prezident.
 
Na pravděpodobnost přerušení dodávek plynu z Ruska upozornil v pondělí i slovenský premiér Robert Fico. Pokud by se tak stalo, odběratelům na Slovensku ale podle něj nehrozí krácení dodávek plynu. Fico řekl, že by se tok plynu mohl přerušit začátkem července.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru