Společnost Orco Property Group prodala budovu s nákupním centrem a byty City Gate v Bratislavě. Podle serveru SME jde o bývalou budovu VÚB banky na Náměstí SNP mezi ulicemi Gorkého a Laurinská.

Transakci potvrdila Petra Zdeňková, mluvčí společnosti Orco Prague. "Všechna práva a povinnosti přecházejí na nového vlastníka," uvedla a dodala, že se prodej nijak nedotkne klientů. "Orco Group bude na projektu i nadále spolupracovat formou zajišťování prodeje a nájmu," dodala Zdeňková.

Důvody i cenu transakce odmítla mluvčí upřesnit upřesnit. Společnost rovněž neuvedla, jaký byl v budově o byty zájem a kolik jich již prodali.

Luxusní projekt

Budova City Gate má mít sedm nadzemních a dvě podzemní podlaží. V přízemí a prvním patře by mělo být moderní nákupní centrum a exkluzivní restaurace. V suterénu je plánováno exkluzivní wellness centrum. Na poschodích by mělo vzniknout 46 luxusních bytů.

Česká developerská skupina Orco Property Group patří k významným investorem, developerů a správcem nemovitostí ve střední Evropě. V Praze Orco v současnosti staví například kancelářskou budovu ve Vysočanech, pokračuje ve výstavbě několika stovek bytů v Hostivaři, Nových Dvorech, v metropoli zrekonstruovalo i řadu činžovních domů například na Vinohradech. Z dalších tuzemských měst plánuje Orco výstavbu téměř stovky bytů v Kolíně, celkem přes 400 bytů má postavit v Brně, více než 300 bytových jednotek by mělo vyrůst v Hradci Králové.

V Bratislavě společnost buduje například komplex luxusních rezidencí Parkville na Kolibe, plánuje také přestavět pivovar Stein na vícefunkční objekt, ke kterému však potřebuje změnu územního plánu hlavního města.

Pomůže investice Colony Capital

Orco se však v poslední době potýká s velkými problémy a od března je v půlročním režimu soudní ochrany před věřiteli. Z nich by developerovi měla pomoci americká investiční společnost Colony Capital, která se dohodla na získání práv na úpis akcií Orco Property Group v hodnotě kolem 80 milionů eur (zhruba dvě miliardy Kč). Podíl investora v Orku by neměl překročit 30 procent.

Nová dohoda, kterou ještě musí schválit mimořádná valná hromada 8. července v Lucembursku, umožní Colony Capital získat prostřednictvím firmy ColOG akcie Orka za sedm eur (182 Kč) za kus. Cena akcií na burze se přitom nyní pohybuje kolem 160 Kč.

Analytici komentují dohodu rozpačitě. "Transakce s ColOG je po této zprávě nejistější, neboť bude záviset jak na úspěšné restrukturalizaci dluhu, tak na hlasování akcionářů na mimořádné valné hromadě," napsali analytici KBC/Patria na serveru www.patria.cz. Ačkoli hlasování podle nich asi dopadne pro Orco příznivě, zůstává otázkou restrukturalizace dluhu. "Jedním z možných vysvětlení změn v dohodě je, že Colony Capital se chce ujistit, že peníze budou použity na projekty, jež budou dokončeny a prodány, a ne na splácení dluhu," dodali.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru