Pařížské letiště Orly stále zadržuje letadlo nízkonákladové letecké společnosti SkyEurope kvůli údajně nezaplaceným poplatkům za využívání jeho služeb. Letadlo je zde již od pondělka, nicméně klienti se ještě během úterý vrátili zpět do Čech.

Mluvčí SkyEurope Tomáš Kika odpoledne ČTK sdělil, že letiště stroj uvolní ještě dnes, zástupkyně letiště však uvedla, že o uvolnění stroje nemá žádné informace. Večer SkyEurope uvedla, že letiště dohodu o uvolnění letadla bez vysvětlení zrušilo.

"V tuto chvíli je letadlo nadále znehybněné," řekla večer pracovnice tiskového oddělení společnosti Aéroports de Paris, která má správu na všemi pařížskými letišti. Činitelka, která si nepřála být jmenována, dodala, že neočekává, že by se na tomto stavu mělo během úterý něco měnit.

Lidé dostanou nadstandardní odškodnění

Letecká společnost s postupem letiště nesouhlasí. "Dospěli jsme k závěru, že ze strany pařížského letiště Orly šlo o protiprávní krok," uvedl mluvčí SkyEurope Tomáš Kika. Podle něj letiště neměla exekuční příkaz ani jiné rozhodnutí, které by jej opravňovalo k zadržení stroje.

SkyEurope fungují od pondělí v režimu ochrany před věřiteli, což na žádost společnosti rozhodl bratislavský soud. Firma je tak podle svých vlastních vyjádření po určitou dobu chráněna v celé unii proti vymáhání starých závazků ze strany věřitelů.

Tuto zásadu údajně letiště Orly zadržením letadla porušilo. Letištní orgány se prý rozhodly uvolnit letadlo po jednání s představiteli firmy, které se týkalo právě celoevropské ochrany před věřiteli. Dotčené cestující prý firma "nadstandardně" odškodní.

Zástupkyně pařížských letišť uvedla, že letadla jiných aerolinek byla v Paříži zadržena z podobných důvodů už v minulosti. Sdělila, že provoz ostatních linek SkyEurope správa letiště nezrušila a ani to nemá v plánu.

Zadržení jednoho letadla je podle ní dostatečnou výstrahou a jednání právních zástupců obou stran již prý snad brzy přinese řešení. Nebyla ale s to odhadnout, zda stroj bude volný v řádu dní či týdnů. Neupřesnila ani výši dluhů SkyEurope vůči Orly.

Zmatek na Ruzyni

Zablokovaný letoun měl v pondělí namířeno do České republiky. Několik desítek cestujících muselo poté hledat jiné spoje a velká část z nich musela v Paříži nedobrovolně strávit noc. Mluvčí SkyEurope Tomáš Kika v pondělí pro HN uvedl:"Nevylučuji, že tomuto letišti dlužíme, situaci ale právně prošetřujeme a je možné, že mohlo jít o snahu konkurence poškodit nás." V úterý informoval o tom, že zbylí cestující ze zadrženého letadla se do Prahy vrátí během úterka.

V letových řádech pražského letiště v Ruzyni a pařížského Orly je rozpor. Zatímco Ruzyně očekávala přílet letounu SkyEurope ve 13:45, podle Paříže žádné letadlo firmy v odpovídajícím čase nestartovalo. Podle Kiky se zbylí cestující ze zrušeného pondělního letu vrátili v úterý večer. Kolika "pondělních" pasažérů se to týká, Kika nesdělil.

Podle situace, která v pondělí odpoledne na Ruzyni panovala, se přitom zdálo, že bezprostřední důvod k obavám prozatím není. Nejen let do Paříže, ale i všechny předchozí pondělní odlety SkyEurope se uskutečnily přesně podle letového plánu, dluhy společnosti s nimi až do včerejšího večera nijak neotřásly.

Obavy přetrvávají

"Letenky jsme kupovali už před dlouhou dobou a to, že má SkyEurope finanční potíže, jsem až do této chvíle vůbec nevěděla. Na letiště jsem šla klidná, o tom, jestli se budeme mít s kým vrátit, jsem vůbec nepřemýšlela. Teď se ale trochu bojím," řekla v pondělí odpoledne HN jedna z cestujících.

Pokud by aerolinky musely přerušit svůj provoz úplně bylo by ještě hůř. "Aerolinky nejsou pojištěny proti úpadku. Navíc nízkonákladovky mají letadla většinou na leasing, a tak nemají téměř žádný majetek, ze kterého by se dalo zaplatit věřitelům," říká mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Ještě horší situace by nastala, kdyby aerolinky zrušily své lety v okamžiku, kdy by měly cestující v destinacích. Lidé by se museli vrátit na vlastní náklady.

Služeb SkyEurope přitom využívá řada českých cestovních kanceláří. I když samotné aerolinky nechtěly jména svých partnerů zveřejnit, do Chorvatska s nimi například létají zákazníci cestovní kanceláře Vítkovice Tours. Menší počet míst si v letadlech SkyEurope zamlouvá také Čedok či Exim Tours.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru